Zawodowa liga ziemnego lacrosse’a powstała w 2001 r. i złożona jest z 8 drużyn (siedem z USA i jedna z Kanady). Plan rozwoju ligi zakłada osiągnięcie stanu 16 drużyn do 2020 r. Sezon trwa od maja do sierpnia i każda drużyna rozgrywa 14 meczów.

Licencja: Creative Commons

Zawodowa liga ziemnego lacrosse’a powstała w 2001 r. i złożona jest z 8 drużyn (siedem z USA i jedna z Kanady). Sezon trwa od maja do sierpnia i każda drużyna rozgrywa 14 meczów. W przeciwieństwie do innych amerykańskich lig zawodowych MLL nie jest podzielona na konferencje. Po zakończeniu sezonu następuje faza półfinałów, w której uczestniczą 4 najlepsze drużyny. Zwycięzcy półfinałów awansują do finału ligi (pełna nazwa the New Balance Championship Game). Zwycięzca otrzymuje puchar Steinfelda (trofeum przechodnie). Plan rozwoju ligi zakłada osiągnięcie stanu 16 drużyn do 2020 r.

W trakcie sezonu odbywa się mecz gwiazd MLL (All-Star Game). Obecnie zawodnicy dobierani są na zasadzie “Young Guns vs Old School”, czyli najlepsi zawodnicy grający w MLL przed 2009 r. zmierzą się z najlepszymi zawodnikami grającymi w MLL po 2009 r.

W Ameryce Północnej mecze MLL są transmitowane przez kanały ESPN i CBS Sports Network. W Polsce pojedyncze mecze puszczane są na kanale ESPN America.

Główne wydarzenia w MLL:

Nabór do MLL tzw. draft – najczęściej odbywający się w styczniu każdego roku. Mecz Gwiazd (All Star Game), Finał ligi (MLL Championship Weekend).

Zasady MLL

MLL opiera zasady gry na NCAA z małymi wyjątkami:

wprowadzono limit 60 sekund na oddanie strzału na bramkę przeciwnika – bramka zdobyta sponad 15 m (16 jardów) liczona jest za 2 punkty (podobnie jak w koszykówce, 3 punkty za rzut zza linii rzutów)

Mecz trwa 60 min i podzielony jest na 4. kwarty po 15 min. Przerwa między kwartami trwa 2 min. Wyjątkiem jest przerwa między 2. a 3. kwartą, która trwa 10 min.

Rekordy

Najlepszym zawodnikiem MLL pod względem zdobytych punktów (bramki i asysty) jest napastnik Hamilton Nationals Casey Powell. Od 2001 r. zdobył w sumie 392 punkty.

W 2009 r. Paul Rabil (Boston Cannons) ustanowił niepobity do tej pory rekord świata w sile oddanego strzału. Piłka wystrzelona przez Rabila poleciała z prędkością 179 km/h (111 mil/h).

Największa ilość bramek w historii MLL padła 16. lipca 2007 r. w spotkaniu między Rochester Rattlers a Denver Outlaws 27:26 (zwycięstwo w dogrywce).