0 głosów
Pobierz artykul
0 głosów dodatnich
0 głosów ujemnych
3498 razy czytane
0 przedrukowany
Creative Commons Licencja

Jazda konna to bardzo ciekawy sport, pełeń przeróżnych możliwości. Tylko pytanie, jak zacząć uprawiać sport konny, czyli startować w zawodach? Postaram się opisać jedną z najprostrzych dróg do naszego celu, czyli startu w zawodach.

Jeździectwo to bardzo wymagający sport. Wymaga dużo czasu, cierpliwości i niestety także nakładów finansowych. Jak można najłatwiej dojść do tego żeby wystartować w zawodach konnych?

Po pierwsze trzeba zacząć jeździć konno... ;) Najlepszym miejscem do tego byłby Ośrodek Jeździecki, który ma wydany certyfikat (są 3 kategorie III, II i najlepsza I) wydany przez Polski Związek Jeździecki, czyli po prostu można w nim organizować Odznaki Jeździeckie. Uczy tam wykwalifikowany instruktor czy trener, a konie są odpowiednio przygotowane do nauki jazdy konnej. Bo gdy mamy dobrze wyszkolonego instruktora, który dobrze umie przekazywać wiedzę, to już połowa sukcesu. 

Drugą połową sukcesu jest odpowiedni koń. Odpowiedni koń czyli taki, który jest już wyszkolony do startu w zawodach. Jest już dobrze ujeżdżony ( jeżeli nie jeździmy bardzo dobrze, to raczej odradzam próbę startowania na młodym koniu). Jeżeli mamy już te 3 czynniki - trenera, konia i ośrodek, w którym możemy trenować, to nic tylko jeździć. Jeździć jak nawięcej- minimum 2/3 razy w tygodniu na tym samym koniu, oczywiście z instruktorem/trenerem! Tylko tak jesteśmy w stanie dosyć szybko nauczyć się jeździć w stopniu wystarczającym, by wystartować na zawodach.  

Trener powinien patrząc po treningach określić, czy już jesteśmy wystarczająco przygotowani, by wystartować w zawodach. Pierwsze zawody powinny być to zawody stajenne lub towarzyskie gdzieś w najbliższej okolicy, by nie tracić niepotrzebnie pieniędzy na daleki transport siebie i konia, czy wykupywanie licencji konia, zawodnika itd. 

Myślę, że pokazałem najprostszą drogę, by wziąć udział w zawodach konnych. Nie polecam jednak jeżdżenia samemu bez instruktora, ani na młodych koniach, ani w Ośrodkach, które nie spełniają podstawowych wymogów Polskiego Związku Jeździeckiego szczególnie, gdy jesteśmy jeszcze mało doświadczonymi jeźdźcami.

Wszystkim życzę powodzenia w pierwszych startach.

:)

Licencja: Creative Commons