Informacje dotyczace wprowadzanej na bieżąco nowej technologii telewizji. Wyjaśnienie, na jakie parametry należy zwracać uwagę przy kupnie anteny, aby odebrać jak najlepszy sygnał.

Data dodania: 2012-05-14

Wyświetleń: 3761

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zdecydowana większość naszych rodaków zgadza się z tym, że warto wymienić wykorzystywaną do tej pory antenę na taką, która pozwala na odbiór sygnału DVB-T nawet, jeśli nie jest to konieczne, bo odbiór telewizji analogowej był znośny. Jeszcze przed złożeniem wizyty w sklepie z antenami warto zastanowić się nad tym, która antena DVB-T dostępna na polskim rynku, najpełniej zrealizuje nasze potrzeby. Jak bowiem łatwo jest się domyślić, istnieje przynajmniej kilka kryteriów przesądzających o jej przyszłej skuteczności.

Odpowiedź na pytanie o to, czy kupić antenę pokojową, czy zewnętrzną, nie wydaje się przesadnie skomplikowane. Okazuje się bowiem, że nawet najwyższej klasy antena pokojowa nie spełni swojego zadania tak dobrze, jak antena zewnętrzna. Dzieje się tak przede wszystkim z uwagi na to, że fale UHF wcale nie przenikają przez ściany bez strat na swojej jakości. Zakup anteny pokojowej powinien być więc postrzegany przede wszystkim, jako rozwiązanie tymczasowe. Nawet wówczas warto przyjrzeć się krytycznie zarówno swojemu mieszkaniu (antena pokojowa faworyzuje mieszkańców wysokich bloków) oraz odległości od nadajnika, w jakiej się ono znajduje (im bliżej, tym lepiej).

Instalacja anteny zewnętrznej zawsze jest bardziej opłacalna. W tym momencie warto jednak wziąć pod uwagę to, w jakim miejscu się ona pojawi. Znawcy tematu zwracają uwagę na to, że nawet najwyższej klasy antena DVB-T nie zda się na wiele, jeżeli trafi do piwnicy albo na strych w domu, w których dach pokryty jest blachą. Im wyżej zainstalujemy więc antenę, tym lepiej. W przypadku domostw położonych w dużej odległości od nadajnika, spore znaczenie ma i to, że w przypadku anten do odbioru telewizji cyfrowej nie powinniśmy stosować wzmacniaczy. W tego rodzaju przypadku warto skonsultować się ze specjalistą, który doradzi nam najbardziej efektywne rozwiązanie.

Odległość naszego domu od nadajnika ma wyjątkowo duże znaczenie. Wskazane jest jednak również zwrócenie uwagi na to, czy nie istnieją dodatkowe przeszkody, które mogą utrudniać nam odbiór programów telewizyjnych dostarczanych drogą cyfrową. Często jest to obecność fabryki albo osiedla wysokich bloków. Warto liczyć się więc z tym, że obiekty tego typu mogą utrudniać nam wybór anteny. Spore znaczenie ma również to, jaką moc ma pobliski nadajnik. Informacje na ten temat można zdobyć między innymi w Internecie.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena