Podstawowe informacje o rodzajach namiotów. Wskazówki dotyczące parametrów, na jakie należy zwrócić uwagę kupując namiot, w zależności od jego przeznaczenia.

Data dodania: 2012-05-02

Wyświetleń: 1849

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zawsze, gdy zbliża się okres urlopowy, szukamy miejsc, w których chcielibyśmy ten czas spędzić. W związku z często wysokimi cenami noclegów w hotelach czy schroniskach od wielu lat zanotować możemy wzrost zainteresowania polami namiotowymi. Przewagą pola namiotowego jest przede wszystkim cena. Koszt dla jednej osoby wynosi około 7zł za dobę oraz około 5zł za dobę za rozstawiony namiot. Wiadomą rzeczą jest fakt, że gdy przyjeżdżamy swoim samochodem, to musimy za jego postój również zapłacić i jeśli chcemy mieć dostęp do prądu, to zapłacimy kolejne pieniądze. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że wszystkie te koszty i tak w większości przypadków będą mniejsze niż w hotelu, można stwierdzić, że pole namiotowe jest bardzo interesującą koncepcją spędzenia wolnego czasu.

Aby wybrać się na pole namiotowe należy mieć odpowiedni namiot. W związku z tym, że będziemy przebywać cały czas na powietrzu, musimy być przygotowani na wszelkie zmiany pogodowe. Dlatego przy wyborze namiotu powinniśmy zwrócić uwagę na kilka zasadniczych rzeczy. Zasadniczo namioty turystyczne będą miały stawiane inne wymagania niż np. survivalowe.

Warto zwrócić uwagę na stopień wodoodporności namiotu (podawane w mm H2O). W zależności od tego, w jakim celu kupujemy namiot, czy to w celu rekreacyjnym, w zawodowym np. spacerowaniu po górach, kryteria doboru będą się zmieniały.  Jeśli przykładowo rodzina planuje wyjazd pod namiot, to będzie dla niej ważne, aby namiot był przestronny, posiadał przy wejściach do sypialni moskitiery. Dodatkowym atutem będzie, jeśli w namiocie będą osobne sypialnie. Kolejnym ważnym warunkiem jest istnienie w namiocie wentylacji, której otwieranie będzie możliwe również z wnętrza namiotu. Dla osób, które zajmują się zawodowo wędrówkami np. po górach, dodatkowo ważna będzie konstrukcja namiotu.  Powinna być solidna, ale jednocześnie lekka, by noszenie namiotu ze sobą nie sprawiało zbyt dużych problemów. Dla weteranów ważne będą też fartuchy (chroniące przed silnymi wiatrami i opadami). Dwa osobne wejścia zapewnią możliwość dostania się do namiotu (w razie silnych wiatrów) od strony zawietrznej. Kolejnym bardzo ważnym warunkiem jest, aby namioty narażone na niskie temperatury nie miały okien. Przezroczyste folie, z których są zrobione, w niskich temperaturach pękają.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena