Walizki od lat są symbolem podróżowania, ruchu, pewnej niestałości. W tym symbolizmie „życie na walizkach” ma swoje źródło. Stereotypowe walizki to dla nas brązowy prostopadłościan z rączką i klamerkami. Jeszcze sto lat temu były jednym z najpopularniejszych form bagażu.

Data dodania: 2010-12-28

Wyświetleń: 3242

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

 Idealnie nadawały się do podróży pociągiem czy dyliżansem. Można powiedzieć, że są jednym z symboli XIX wieku.

Walizki były inspiracją dla wielu współczesnych przedmiotów. Czy to ze względu na sam wygląd czy też poręczność.  Adwokacki neseser i plastikowy przeźroczysty kuferek na kosmetyki łączy jedno: są kuzynami  starej, dobrej walizki.  Nawet tak popularne torby na laptopy i netbooki swoim wyglądem nawiązują właśnie do niej. Nic w tym dziwnego, skoro taka poręczna  koncepcja sprawdzała się przez ponad 100 lat, w czasach współczesnych nie mogła zaniknąć bez reszty.

Współczesne walizki wyglądają inaczej niż ich praprababki. Wiele z nich ma kółka i wysuwane uchwyty, co znacznie ułatwia przemieszczanie się z nimi. Tego typu walizki najczęściej wykonane są z włókien sztucznych z metalowym bądź plastikowym stelażem. Skóra, nie dość, że nieekologiczna jest kosztowna, toteż nie wytwarza się ich na wielką skalę. Zamiast klasycznych klamerek stosuje się zamki błyskawiczne. Wiele walizek posiada dodatkowy suwak, który po rozsunięciu daje dodatkową przestrzeń na bagaż. W poszewkach i na dnie często znajdują się tajne schowki, w sam raz na dokumenty czy pieniądze.

Oczywiście te klasyczne nadal można nabyć, są one wręcz jednym z symboli luksusu. W tej formie nie mają niestety szans na ponowne królowanie wśród podróżnych. Masowa produkcja toreb i plecaków turystycznych zepchnęły walizki na dalszy plan. Jak widać, nie na długo. Walizki powracają zarówno w klasycznym i nowoczesnym wydaniu. Tak czy inaczej walizki nadal są obecne i nie dadzą o sobie zapomnieć.

Licencja: Creative Commons