Podstawowym narzędziem naszej pracy stał się komputer, z którego korzystamy już nie tylko w firmie, która nas zatrudnia, ale również w życiu prywatnym. Nie powinno zaskakiwać nas zatem to, że również magazynowanie danych, które są nam niezbędne, odbywa się z jego wykorzystaniem.
Najbardziej popularnym nośnikiem danych wydaje się pamięć komputerowa, a więc różnego rodzaju urządzenia, a także bloki funkcjonalne samego komputera, których zadanie polega tak na przechowywaniu danych, jak i różnego rodzaju programów komputerowych. Od dziesięcioleci grupy naukowców koncentrują się na tym, aby pamięć ta była maksymalnie pojemna i niezawodna, dane zawarte na niej były chronione przed dostępem niepożądanych użytkowników, a sama pamięć charakteryzowała się szybkością umożliwiającą błyskawiczny dostęp do tych informacji, które w danej chwili wydają się nam najbardziej interesujące.
O ogromnym znaczeniu, jakie posiadają pamięci do notebooków, komputerów stacjonarnych i niewielkich tabletów można przekonać się między innymi wówczas, gdy analizuje się jej podziały. Są ich dziesiątki, naukowcy nie są już bowiem w stanie koncentrować się na wszystkich zagadnieniach związanych z najbardziej efektywnym działaniem rozwiązań tego typu. Najbardziej klasyczny wydaje się podział pamięci komputerowej ze względu na możliwość jej zapisu i odczytu, w sprzedaży dostępne są więc zarówno rozwiązania przeznaczone tylko do odczytu (takie, jak choćby płyty CD z konkretnymi programami komputerowymi), jak i takie, na których można zapisywać i kasować dane wielokrotnie bez obaw o to, że kolejne zapisy doprowadzą do uszkodzenia nośnika. Duże znaczenie ma również miejsce pamięci w konstrukcji komputera, inne zadania ma bowiem do spełnienia pamięć procesowa, podręczna i operacyjna, a inne pamięć zewnętrzna, podłączana do urządzenia z wykorzystaniem portu USB.
Ogromny postęp informatyki przyczynia się między innymi do tego, że sprzęt, na którym pracujemy, coraz szybciej zaczyna sprawiać wrażenie niedostosowanego do naszych potrzeb. Odczuwamy to silnie przede wszystkim wówczas, gdy musimy wykorzystywać go w miejscu pracy, trudno bowiem wyobrazić sobie firmę, która co kilkanaście miesięcy pozwalałaby sobie na wymianę wszystkich komputerów. Na szczęście producenci komputerów stacjonarnych i przenośnych zdają sobie sprawę z tego, jak bardzo kłopotliwe mogą okazać się niedobory pamięci wykorzystywanej przez użytkowników tego sprzętu, możemy zatem liczyć na to, że konieczność jej zwiększenia nie będzie nakładała na nas obowiązku wymiany całego komputera.
Zwiększenie pamięci komputerowej jest możliwe przede wszystkim dzięki temu, że na płycie systemowej mogą być instalowane moduły pamięci. Jeszcze przed ich zakupem warto jednak zorientować się, na jakie zmiany pozwala sprzęt, którym dysponujemy, koszt zakupu pamięci nie jest bowiem mały, a nie wszystkie rozwiązania sprawdzają się w każdej sytuacji. Wraz z komputerem otrzymujemy zazwyczaj podręcznik informujący nas o jego parametrach i możliwościach, i to właśnie w nim należy szukać informacji na temat modułów pamięci, które mogą być przez nas wykorzystywane. Sama właściwie dobrana pamięć zazwyczaj objęta jest gwarancją, jeżeli zatem po jej zainstalowaniu wystąpią problemy z eksploatacją, nabywca może reklamować taki produkt.