Każda panna młoda w dniu swojego ślubu pragnie mieć u swego boku kogoś bliskiego i zaufanego, kto poda pomocną dłoń i będzie czuwać nad przebiegiem tak ważnej uroczystości. W naszej tradycji taką rolę pełni świadkowa. 

Data dodania: 2012-04-04

Wyświetleń: 1183

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative CommonsWybierając świadkową powinniśmy kierować się nie tylko sympatią i przywiązaniem do danej osoby ale także czystym pragmatyzmem. Najlepiej wybierzmy osobę, która zdaje sobie sprawę że bycie świadkiem na ślubie to nie tylko duże wyróżnienie ale szereg obowiązków, które powinna z zaangażowaniem wykonać.

Bardzo ważne dla każdej panny młodej jest wsparcie duchowe, które tak naprawdę zapewnić może najczęściej tylko siostra czy przyjaciółka.  Państwo Młodzi często martwią się czy goście dobrze się bawią czy niczego im nie brakuje i czy wszystko idzie zgodnie z planem. W takiej sytuacji wręcz nieoceniona jest zawsze uśmiechnięta, dobrze zorganizowana i energiczna świadkowa. Wybór danej osoby na świadką podczas ich ceremonii ślubnej jest oznaką zaufaniem i przywiązania.

Warto jednak zawsze wcześniej porozmawiać i ustalić czego od przyszłej świadkowej oczekujemy a następnie uzgodnić przebieg uroczystości.  Często same przyszłe świadkowe podejmują temat bo czują się zagubione a chcą wypełnić tą zaszczytną funkcje - w najlepszy możliwy sposób.

Do głównych obowiązków świadkowej w naszej tradycji  należy:

- w miarę możliwości pomoc w przedślubnych przygotowaniach,

- pomoc przyszłej pannie młodej w wyborze sukni i wszelkich dodatków ślubnych,

- pomoc przy ubraniu i malowaniu oraz wpięcie w jej włosy welonu,

- obecność podczas błogosławieństwa w domu panny młodej,

- złożenie podpisu pod aktem, który stwierdza zawarcie związku małżeńskiego,

- dbanie o wygląd panny młodej i zapewnienie  jej ogólnego serwisu tzn. poprawić welon, przytrzymać bukiet, odbierać kwiaty podczas życzeń, podać chusteczkę, pomoc w zbieraniu grosików przed kościołem.

- posiadanie awaryjnego zestawu (nitki z igłą, tabletek od bólu głowy, kosmetyków do poprawek makijażu, zapasowych pończoch itp.)

- dbanie o gości (usadzanie gości, pilnowanie aby niczego im nie zabrakło, przypilnowanie aby każdy z nich miał zapewniony transport  lub nocleg)

- uczestniczenie w sesji fotograficznej,

- czynny udział w oczepinach i zabawach podczas wesela (zachęcanie do zabawy)

- dbanie o przebieg uroczystości do jej końca (świadkowa nie opuszcza uroczystości przed młodą parą).

Licencja: Creative Commons