Skoda Octavia to projekt koncernu VAG. Samochód oferuje solidność VW oraz Audi w dużo niższej cenie. Dlaczego? Skoda wprowadza zmiany techniczne z pewnym opóźnieniem dzięki temu koncern VAG ma rynek zbytu na starsze silniki, skrzynie biegów i inne technologie. Starsze nie znaczy gorsze. Starsze często są znacznie trwalsze.
Większość osób kupujących nowy samochód nie stać na nowe auto firmy Audi czy Volkswagen, chcą jednak zakupić pojazd równie solidny, nie chcą jednak samochodu używanego – wybierają wtedy Skodę.
Na rynku samochodów używanych jest podobnie, z tym że osoby, które chcą kupić samochód np. max 5 czy 10 letni przeglądając oferty samochodów używanych dochodzą do wniosku, że nie stać ich na samochód wymarzonej marki w bardzo dobrym stanie technicznym – w ich budżecie mieszczą się tylko powypadkowe albo z dużym przebiegiem… kupują Skodę.
Skoda Kombi Octavia jest jednak modelem wyjątkowym. Oferuje bardzo bogatą gamę silników – dzięki temu, że jest to samochód z VAG – w skodzie znajdują się podstawowe słabe silniki, mocne turbodoładowane benzynowe i bardzo wiele silników diesla.
W pewnym sensie Skoda Octavia zastąpiła bardzo lubiane przez wielu samochody Audi 80 oraz A4 pierwszej generacji. Samochody te w nowszych wersjach urosły tak bardzo… że dla wielu okazały się zbyt duże. 20 cm różnicy w długości to niewiele jeśli samochód stoi na podwórku lecz może kosztować wiele jeśli przez nieuwagę te 20 cm zakończone zderzakiem spowoduje szkodę parkingową.
Czy warto kupić Octavie Kombi? Moim zdaniem warto. Nawet stare, 10 letnie i starsze egzemplarze nie miewają dużych problemów z korozją. Silniki i cały napęd zaczerpnięty z grupy VW jest bezawaryjny. Zaletą jest tez fakt użycia prostego zawieszenia z VW Golfa zamiast skomplikowanych wielowahaczowych konstrukcji, które, co prawda, oferują duży komfort lecz także dużo kosztuje ich okresowa wymiana. Bogaty wybór silników sprawia natomiast, że samochód nie jest adresowany do jednej grupy kierowców lecz każdy znajdzie coś dla siebie.