Konstruowanie skomplikowanych części metalowych konstrukcji jest jednym z zadań współczesnego budownictwa i architektury. Każdego dnia ekipy budowlane z całej Polski wykonują potężne metalowe elementy, pełniące funkcje podtrzymania konstrukcji, jak i cenione jedynie za walory estetyczne.

Data dodania: 2012-02-29

Wyświetleń: 1705

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jednym ze sposobów na to, by dwa metale mogły złączyć się w jeden kształt jest spawanie. Jest to prosty proces chemiczny, który umożliwia projektantom różnego rodzaju inwestycji budowlanych stworzyć  nawet najbardziej nowatorski projekt budowlany. Do tego, by spawanie przebiegało w prawidłowy sposób konieczna jest obecność trzech metali, dwóch które mają  się połączyć oraz trzeciego, który będzie stanowił część wspólną i łączył ich ze sobą.

Spawanie to czynność, która polega na złączeniu różnego stopu metali przy wykorzystaniu wysokiej temperatury. Do najczęściej wykorzystywanych materiałów jakie można łączyć ze sobą przy pomocy tej metody należą: stale węglowe i niskostopowe, stale odporne na korozję, aluminium, miedź, nikiel i inne stopy. Coraz częściej do procesów spawania można zaliczyć gazy ochronne, które są wykorzystywane do ochrony podczas tej czynności. Do najbardziej popularnych można zaliczyć: argon, hel, bazy aktywne, CO2, H2, O2, N2  a także wiele innych typów. 

Spawanie jest procesem w wyniku którego wykorzystywane są maszyny obsługiwane ręcznie lub zdalnie sterowane. Wielkość natężenia jakie się z tym wiąże, a także moc ciepła jaka zostaje emitowana sprawia, że ta czynność nie należy do najbardziej przyjemnych. Podczas wykonywania czynności spawania konieczne jest, by osoby które się tego podejmują zachowały bezpieczny odstęp i pracowały w ochronnej odzieży.

Do rodzajów spawania można zaliczyć: spawanie elektronami otulonymi, spawanie łukiem krytym, spawanie w osłonie gazów, spawanie łukowe drutem rdzeniowym, spawanie laserowe i plazmowe, hybrydowe, żużlowe, elektronowe i tarciowe.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena