Najpopularniejszy system - Symbian - na początku swojego istnienia był wspierany przez prawie wszystkich producentów komórek. Obecnie jest własnością firmy Nokia, która rozwija go głównie we współpracy z firmą Sony Ericsson. Obaj producenci - do niedawna - instalowali Symbiana w swoich spartfonach. System Windows Mobile wykorzystują komórki Motoroli i np. spartfony sprzedawane pod marką Orange SPV i Era MDA. Motorola dodatkowo instaluje w niektórych swoich modelach Linuksa. Z kolei LG i Samsung stosują zarówno Symbiana, jak i Windows Phone.
Korzystanie z Symbiana nie powinno sprawiać większych problemów użytkownikom zwykłego Windows. Główną zaletą Symbiana jest jego popularność. Dzięki niej powstało dużo aplikacji działających w tym systemie. W internecie bez problemu można znaleźć ciekawe gry i przydatne oprogramowanie w wielu językach m.in. polskim, np. aplikację do odtwarzania filmów zapisanych w plikach z rozszerzeniem .avi.
System Microsoftu - Windows Mobile - został przygotowany z myślą o komputerach kieszonkowych, czyli palmtopach oraz smartphonach. Jego ostatnia wersja 6.5 dzięki swoim możliwościom może wreszcie zacząć konkurować z Symbianem. Windows Mobile umożliwia stabilną obsługę sieci bezprzewodowych, korzystanie z technologii Puch to Talk, pozwala na zmianę ustawienia wyświetlacza czy korzystania z dodatkowych klawiszy, m.in. klawiatury QWERTY. Aplikacji działających w środowisku Windows Mobile jest nadal niewiele. W dodatku są to głównie programy angielskojęzyczne.