Florencja to jedno z tych miast, które trzeba zobaczyć i można umrzeć. Ten kto był i je widział przyzna mi racje, że to nie jest po prostu zabytkowe miasto, to prawdziwe miasto-zabytek. W każdej uliczce i na każdym rogu czuć tutaj myśl renesansu oraz ducha Medyceuszy - autorów rozwoju Florencji.

Data dodania: 2011-11-29

Wyświetleń: 2021

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wystarczy przystanąć na Piazza della Signoria i rozejrzeć się wokoło. Wzrok od razu zatrzyma się na wspaniałym i okazałym Palazzo Vecchio, który został zbudowany jako najważniejszy budynek administracji miasta w okresie republiki florenckiej. Surową bryłę budynku łagodzi nieco stojąca obok misterna Fontanna Neptuna.

Stąd jest już tylko krok do największego muzeum w okolicy – Galerii Uffizi, gdzie tłumy w kolejce ustawiają się do podziwiania najwspanialszych dzieł autorstwa Rafaela, Michała Anioła, Tycjana, Botticellego i innych wielkich artystów. Nie sposób wymienić tu wszystkich tych cudownych dzieł. We Florencji jest również jedno miejsce, gdzie dzieła sztuki powstają na bieżąco i są dostępne dla każdego, oczywiście za odpowiednią opłatą. Miejscem tym jest Ponte Vecchio, czyli Most Złotników na rzece Arno. Tutaj od kilku wieków w małych przybudówkach powstają jubilerskie arcydzieła, które cieszą się niemałym powodzeniem wsród turystów.

Ponad tym wszystkim wznosi się wysoko Katedra Santa Maria del Fiore, ze swoją charakterystyczną, pokrytą czerwoną dachówką, kopułą i stojącą na straży Dzwonnicą Giotta. Jesli komuś jeszcze będzie za mało architektonicznych wrażeń, to można obejrzeć jeszcze Wrota Raju, które strzegą wnętrza baptysterium Jana Chrzciciela.

Aby poczuć atmosferę tego miasta wystarczy zaledwie weekend we Florencji. Dodatkowe podróżnicze porady dla odwiedzających są opcjonalne, gdyż w tym mieście wystarczy sama nasza obecność, aby cieszyć się radością, która z niego płynie. Tyle potrzeba, żeby cudownie spędzić tutaj czas.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena