Umiejętność odpowiedniego przygotowania samochodu do każdych warunków, jakie panują na drodze, to absolutna podstawa. Pamiętajcie, że nawet jeżeli jesteście prawdziwymi mistrzami kierownicy, możecie być narażeni na wypadek, kiedy wasz samochód nie jest należycie przystosowany. 

Data dodania: 2012-01-25

Wyświetleń: 1629

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zima jest o tyle specyficzną porą roku, że potrafi wytworzyć naprawdę ekstremalne warunki, z którymi koniecznie trzeba sobie jakoś poradzić. Na jakie elementy należy zwrócić uwagę, kiedy za oknem pojawi się pierwszy śnieg?

Podstawową kwestią jest wymiana opon, szczególnie w warunkach śniegowych. „Zimówki” wykonane są zazwyczaj z miękkiej gumy i wyposażone są w specyficzny bieżnik, który zdecydowanie poprawia przyczepność nawet na zlodowaciałej i zaśnieżonej drodze. Jazda na letnich oponach zimą jest skrajnie niebezpieczna i prowadzi do nieszczęścia. Z kwestią opon wiąże się również ich ciśnienie, które powinniśmy odpowiednio dopasować, co nie jest łatwe, ze względu na zmieniającą się temperaturę. Standardowo należy zwiększyć je 0,2 bara lub po prostu dostosować się do zaleceń producenta opon. Przed wyjazdem na drogę lepiej jest profilaktycznie sprawdzić stan zawieszenia, aby niemile się nie rozczarować. Sprawne amortyzatory oraz układ hamowania to podstawa krótkiej drogi hamowania i zachowania bezpieczeństwa. Podobnie zresztą jak światła – kontroli należy poddać zarówno te tylne, przednie, jak i migacze. Zimą szybko zapada zmrok i awaria reflektorów żadnemu kierowcy nie jest na rękę.

Niezwykle ważne jest również sprawdzenie stanu płynów w samochodzie. Najważniejszy jest płyn hamulcowy, który wymienia się zazwyczaj co rok lub dwa lata, po przejechaniu odpowiednio dużej liczby kilometrów. Podobnie jest z płynem do chłodnicy, a w tym wypadku należy dodatkowo sprawdzić temperaturę zamarzania płynu i w razie czego dolać do niego specjalny roztwór, który ją obniży. Jako, że zimą niezwykle ważną kwestią jest widoczność na drodze, koniecznie trzeba sprawdzić stan wycieraczek, jak również wymienić płyn do spryskiwaczy na taki, który nie zamarznie na przedniej szybie. Skorzystaj również z uniwersalnego i niezwykle przydatnego środka w sprayu WD-40, którym psiknij zamki od drzwi, by nie zamarzły. Do tej czynności nadadzą się również talk lub gliceryna. Ostatnim krokiem, co nie znaczy, że najmniej ważnym, jest sprawdzenie stanu akumulatora – jest on szczególnie narażony na niskie temperatury, więc warto zajrzeć do warsztatu.

Dobrze jest wyżej wymienione czynności zlecić specjaliście, bowiem samodzielne majstrowanie może okazać się nieskuteczne i narazić nas na niebezpieczeństwo. Zimą należy ponadto zachować podwójną koncentrację oraz bezpieczeństwo na drodze, o czym wiedzieć muszą przede wszystkim niedoświadczeni kierowcy. Jeżeli zbliżająca się dla was zima będzie pierwszą za kierownicą, podejdźcie do niej z należytym respektem, ale przy okazji bez strachu.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena