Czasami sytuacja na drodze jest o tyle trudna, że kierowca musi zachowywać się zupełni inaczej niż zazwyczaj.  Tak jest w przypadku pojawienia się mgły, która znacząco obniża widoczność i jest powodem wielu wypadków tych, którzy nie stosują się do podstawowych zasad.

Data dodania: 2012-01-25

Wyświetleń: 1651

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Podstawową zasadą jest zachowanie ostrożności, ale na to składa się kilka czynników.

Najważniejsza jest niewielka prędkość – im niższy jest poziom widoczności, tym wolniej powinniśmy jechać. Często problem polega na tym, że kierowcy nawet dostosowując się do tej zasady jadą dość szybko, nie mając wyczucia prędkości. Sprawdzajcie więc prędkościomierz, aby nie dać się zwieść zmysłom, które w takiej sytuacji są mocno ograniczone. Prędkość jest ważna, bowiem nie tylko zmniejsza niebezpieczeństwo potrącenia kogoś, ale również minimalizuje możliwość utraty kontroli nad prowadzonym pojazdem. Przez mgłę, na drodze osadza się woda, przez co nawierzchnia jest śliska, na co nie wszyscy zwracają uwagę.

Niezwykle istotne jest także niewłączanie świateł drogowych, które nie tylko nie poprawiają widoczności, ale jeszcze ją pogarszają. Jeżeli nie widzimy na odległość powyżej stu metrów, warto włączyć światła przeciwmgłowe. Uwaga na tylne – używać ich można jedynie w przypadku, kiedy widoczność jest fatalna, bowiem w lepszych warunkach będą one oślepiać kierowców, jadących za nami. Biorąc również pod uwagę fakt, że spora część samochodów wyposażona jest w ręczną regulację świateł, pomocne bywa obniżenie świateł mijania.

Oprócz takich podstawowych działań, trzeba również postawić na zmysł obserwacji. Samochody jadące przed nami mogą być niezwykle pomocne, bowiem dzięki nim możemy zobaczyć czy nie należy skręcać lub omijać przeszkód. Warto również otworzyć szyby i wyłączyć radio, by zamiast wzroku, podpowiadał wam narząd słuchu. Jeżeli parują wam szyby, włączcie nawiew. Starajcie się rezygnować w miarę możliwości z wyprzedzania innych samochodów, co jest niezwykle niebezpieczne. Jeżeli jednak jesteście do tego zmuszeni, używajcie klaksonu, aby poinformować kierowców o manewrze. Tutaj również przydaje się cisza i uchylone szyby. Wielką ostrożność należy zachować także na przejazdach kolejowych, bowiem nie wszystkie są chronione barierkami. Należy przystanąć przed torami i po prostu nasłuchiwać czy nie zbliża się pociąg. Nie ignorujcie tej porady, bowiem wielu kierowców poniosło śmierć przez własną nieuwagę i zbytnią pewność siebie.

Szczególnym przypadkiem jest jazda we mgle nocą, gdzie zmysł obserwacji jest ograniczony do absolutnego minimum. Warto wtedy zwracać uwagę na znajdujące się na jezdni białe pasy. Dzięki tym przerywanym można w łatwy sposób określić widzialność. Jeżeli natomiast chodzi o światła – tutaj kwestia jest sporna i nie ma określonej skutecznej metody. Musicie sami sprawdzić które światła poprawiają wam bardziej widoczność – pewne jest tylko to, że włączone powinny być tylne światła przeciwmgłowe.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena