Wiele osób zaczynających przygodę z projektowaniem graficznym, czy to w sposób amatorski w domowym zaciszu, czy w sposób bardziej zaangażowany w akademickich murach zapomina o kilku podstawowych acz ważnych rzeczach.

Niezależnie od tego czy chcesz pracować jako grafik na etacie czy jako freelancer, powinieneś przemyśleć kilka następujących punktów.

Strona z portfolio to podstawa.

Niezwykle ważne jest byś jak najwcześniej nauczył się tworzyć swoje portfolio w internecie. Na początku oczywiście możesz umieszczać swoje prace na różnych dostępnych obecnie stronach typu carbonmade.com czy deviantart.com i wiele innych. Z czasem gdy nauczysz się tworzyć własne strony np. na bazie wordpress.org co polecam, będziesz mógł prezentować już pewną ilość prac i twoja strona będzie już przedstawiała jakiś poziom. Oczywiście mimo, iż dość łatwo jest tworzyć rozbudowane i ładne strony dzięki systemowi zarządzania treścią (cms) wordpress, ważne jest byś ucząc się designu nie zaniedbywał nauki o tworzeniu na potrzeby internetu. Języki programowania jak HTML, PHP, czy CSS, są podstawowymi narzędziami do budowy stron i warto je znać przynajmniej na podstawowym poziomie (jeżeli nie chcemy być web designerami). W dzisiejszych czasach internet to podstawowe narzędzie do dystrybucji, promocji i sprzedaży własnej osoby i swoich usług. Dlatego też znajomość tego zagadnienia jest nieodzowna byś mógł w pełni się rozwijać

Od przybytku głowa nie boli czyli wizytówek moc.

Pamiętaj o wizytówkach. Wiem, że może mało masz jeszcze prac do pokazania i dopiero wszystkiego się uczysz, ale dobrze jest pamiętać by zawsze mieć przy sobie wizytówki. Wiele osób to bagatelizuje nie wiedząc jaką moc ma taka mała karteczka. Nawet gdy dopiero jesteś studentem grafiki, ale masz już wizytówki i wiesz jak ich używać to jesteś o krok przed innymi, którzy to zaniedbali. Uczysz się w ten sposób dystrybucji, reklamy siebie i swoich usług. Nigdy nie wiesz kiedy to może zaprocentować.

Ucz się mówić o swoim portfolio.

Spotykam się dość często z osobami, które mają do pokazania wiele ciekawych prac w swoim portfolio, niestety w ogóle nie potrafią o nim mówić. Od samego początku musisz starać się wypowiadać na temat tego co robisz, jak robisz i po co. Umiejętność prezentowania swojej twórczości przed innymi jest niezwykle ważna z punktu autopromocji, która jest nieodzowna nie tylko pracując jako freelancer ale również podczas rozmowy kwalifikacyjnej gdybyś zamiast pracy wolnego strzelca wybrał pracę na etacie. Pamiętaj, że nie wszyscy wiedzą co robisz i nie wszyscy znają się na projektowaniu graficznym, dlatego dobrze jest uczyć się mówić o swojej pracy do ludzi, którzy się na tym nie znają. Dzięki temu wyrobisz sobie odpowiednie nawyki wysławiania się i odpowiedniego podejścia do rozmówcy, tak by w pełni zrozumiał co masz do powiedzenia.

Licencja: Creative Commons