Dywany pokrywające wybrane fragmenty podłogi chronią je oraz wizualnie wyróżniają poszczególne strefy pomieszczenia. Kładąc dywan na przykład w kąciku wypoczynkowym dodajemy mu ciepła, zarówno w przenośni, jak i wprost. Dotyk puszystego dywanu lub wykładziny dywanowej to dla bosych stóp bardzo miłe doznanie.
Nie bez znaczenia jest również fakt wygłuszania hałasu. Kładąc w pokoju dziecięcym wykładzinę dywanową zapewniamy sobie znacznie więcej spokoju od odgłosów rzucanych zabawek, niż na przykład w przypadku drewnianego parkietu. A przy okazji możemy wybrać wykładzinę o atrakcyjnym dla dzieci wzorze, co z pewnością ich ucieszy.
Wybierając dywan, lub wykładzinę dywanową musimy zwrócić uwagę na szereg ważnych czynników.
Technika wykonania
Mimo, iż w dalszym ciągu niektórzy młodzi projektanci wnętrz wybierają dywany tkane ręcznie (nierzadko wykonywane techniką ludową), to największy wybór kolorów i wzorów znajdziemy wśród tkanych maszynowo – zarówno w włókien wełnianych jak i syntetycznych.
Wykładziny i dywany wełniane – w przeciwieństwie do syntetycznych są odporne na plamy i ogień, lecz wrażliwe na wilgoć. Dobrym rozwiązaniem mogą być tkaniny o mieszanym składzie, które łączą zalety oby typów.
Szeroki wachlarz wzorów i kolorów
Obecnie, dzięki zastosowaniu maszynowych technik tkania oraz zastosowaniu sztucznych włókien, mamy niezwykle szeroki wybór kolorów, wzorów i faktur wykładzin dywanowych. Możemy zdecydować się na bardziej stonowaną kolorystykę zachowując prostą – tradycyjną formę, lub odważnie przebierać w nowoczesnych połączeniach ostrych barw z nowatorskimi fakturami.
Wykładziny dywanowe a cena
Wykładziny z włókiem sztucznych są przeważnie tańsze od tych pochodzenia naturalnego. Ponadto istotnym czynnikiem wpływającym na cenę wykładziny jest jej gramatura. Rozpiętość gramatury runa w dywanowych wykładzinach jest bardzo duża: od ok. 400g/m2 do 2500g/m2. Im jest ona wyższa, tym wykładzina jest wytrzymalsza, bardziej odporna na zaplamienie i zużycie, lecz niestety również droższa.