Dywan na całą podłogę – to już dawno niemodne. Dziś ma on za zadanie głównie podkreślać urodę wnętrza i dodawać mu wyjątkowego charakteru.

Data dodania: 2011-10-28

Wyświetleń: 1290

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 4

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

4 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dywany pokrywające wybrane fragmenty podłogi chronią je oraz wizualnie wyróżniają poszczególne strefy pomieszczenia. Kładąc dywan na przykład w kąciku wypoczynkowym dodajemy mu ciepła, zarówno w przenośni, jak i wprost. Dotyk puszystego dywanu lub wykładziny dywanowej to dla bosych stóp bardzo miłe doznanie.

Nie bez znaczenia jest również fakt wygłuszania hałasu. Kładąc w pokoju dziecięcym wykładzinę dywanową zapewniamy sobie znacznie więcej spokoju od odgłosów rzucanych zabawek, niż na przykład w przypadku drewnianego parkietu. A przy okazji możemy wybrać wykładzinę o atrakcyjnym dla dzieci wzorze, co z pewnością ich ucieszy.

Wybierając dywan, lub wykładzinę dywanową musimy zwrócić uwagę na szereg ważnych czynników.

 

Technika wykonania

Mimo, iż w dalszym ciągu niektórzy młodzi projektanci wnętrz wybierają dywany tkane ręcznie (nierzadko wykonywane techniką ludową), to największy wybór kolorów i wzorów znajdziemy wśród tkanych maszynowo – zarówno w włókien wełnianych jak i syntetycznych.

Wykładziny i dywany wełniane – w przeciwieństwie do syntetycznych są odporne na plamy i ogień, lecz wrażliwe na wilgoć. Dobrym rozwiązaniem mogą być tkaniny o mieszanym składzie, które łączą zalety oby typów.

 

Szeroki wachlarz wzorów i kolorów

Obecnie, dzięki zastosowaniu maszynowych technik tkania oraz zastosowaniu sztucznych włókien, mamy niezwykle szeroki wybór kolorów, wzorów i faktur wykładzin dywanowych. Możemy zdecydować się na bardziej stonowaną kolorystykę zachowując prostą – tradycyjną formę, lub odważnie przebierać w nowoczesnych połączeniach ostrych barw z nowatorskimi fakturami.

 

Wykładziny dywanowe a cena

Wykładziny z włókiem sztucznych są przeważnie tańsze od tych pochodzenia naturalnego. Ponadto istotnym czynnikiem wpływającym na cenę wykładziny jest jej gramatura. Rozpiętość gramatury runa w dywanowych wykładzinach jest bardzo duża: od ok. 400g/m2 do 2500g/m2. Im jest ona wyższa, tym wykładzina jest wytrzymalsza, bardziej odporna na zaplamienie i zużycie, lecz niestety również droższa.

Licencja: Creative Commons
4 Ocena