Infobroker, czyli osoba wyszukująca i udostępniająca informacje na zlecenie, został okrzyknięty „zawodem przyszłości”. W związku z rosnącą popularnością tej profesji, na rynku pojawia się coraz więcej firm wyspecjalizowanych w pozyskiwaniu danych z konkretnej dziedziny. Przykładem może być infobrokering turystyczny.  

Data dodania: 2011-10-25

Wyświetleń: 2855

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Infobrokering – informacje podstawowe

Jako działający na rynku od kilku lat infobroker turystyczny, chciałabym przybliżyć tutaj „kulisy” tego zawodu. Zanim jednak do tego przejdę, warto wspomnieć kilka słów o samym infobrokeringu. Ogólnie rzecz ujmując, broker informacji zajmuje się wyszukiwaniem danych (z Internetu oraz innych źródeł jak np. archiwa, gazety, publikacje książkowe), ich weryfikacją, analizą oraz profesjonalnym opracowywaniem. Z tego rodzaju usług korzystają zwykle firmy, które szukają nowych, często zagranicznych kontrahentów, chcą zbadać rynek przed wprowadzeniem do oferty nowych produktów itp.

Infobroker turystyczny w praktyce

Infobroker turystyczny oferuje zaś usługi, które skierowane są głównie do osób prywatnych, a konkretnie tych, które wybierają się w podróż na własną rękę. Zgodnie ze specyfiką tego zawodu, broker wyszukuje, analizuje i przetwarza informacje z dziedziny turystyki. Jak jednak wygląda to w praktyce?

Przykładowo, szykująca się do ślubu para marzy o podróży poślubnej w odległy zakątek świata. Z różnych względów (czy to z uwagi na cenę, czy sam program wycieczki) propozycje biur podróży nie spełniają oczekiwań przyszłych małżonków. W takiej sytuacji mogą oni zrezygnować ze swoich marzeń idąc na różnego rodzaju kompromisy, albo skorzystać z usług infobrokera turystycznego. Specjalista dołoży wszelkich starań, aby stworzyć szyty na miarę plan podróży zgodny z oczekiwaniami, możliwościami finansowymi i wytycznymi klientów. Infobroker zajmie się m.in. wyszukiwaniem odpowiednich noclegów i opcji przelotów, znalezieniem transportu na miejscu, opracowaniem informacji o lokalnych atrakcjach, zabytkach, bazie gastronomicznej i rozrywkowej. Profesjonalny broker informacji turystycznej nie sprzedaje „gotowego” produktu, lecz tworzy każdy plan podróży od zera, dostosowując go do preferencji i wymagań klienta. Dzięki temu, osoby wyjeżdżające w podróż na własną rękę otrzymują coś na kształt szytego na miarę przewodnika.

Infobroker turystyczny a biuro podróży       

Wiele osób utożsamia omawianą tutaj działalność z biurem podróży, które sprzedaje bardziej spersonalizowane i dostosowane do indywidualnych potrzeb wycieczki. Należy jednak podkreślić, że infobroker nie jest organizatorem ani agentem turystycznym. Oznacza to tyle, że nie współpracuje on z żadnymi touroperatorami, których usługi sprzedawałby klientom otrzymując za to prowizję, ani też sam nie ma uprawnień do sprzedaży gotowych produktów w postaci różnego rodzaju wycieczek. Decydując się na skorzystanie z pomocy infobrokera trzeba więc mieć na uwadze, że płacimy mu za dostarczenie zamówionych przez nas informacji, a nie np. za rezerwację noclegów i lotów. Specjalista, którego można spokojnie określić mianem osobistego i niezależnego doradcy turystycznego, przedstawi nam propozycje noclegów i przelotów czy innych opcji transportu, możliwości spędzenia czasu w miejscu docelowym itp. a to, czy skorzystamy z jego porad, zależy już tylko od nas. Można powiedzieć, że usługi infobrokera są alternatywą dla gotowych produktów biur podroży. Jeśli nie chcemy wyjeżdżać na zorganizowany urlop, lecz nie mamy czasu, możliwości czy też chęci, aby samemu zaplanować wyjazd na własną rękę, możemy zlecić to właśnie niezależnemu doradcy turystycznemu. Z pomocą infobrokera każda samodzielna podróż będzie perfekcyjnie dopracowana, komfortowa, bezpieczna i tańsza. Pamiętajmy jednak, że specjalista nie oferuje ubezpieczenia podróżnego – decydując się na skorzystanie z jego z usług, podróżujemy indywidualnie i to od nas zależy, czy zdecydujemy się na wykupienie jakiegokolwiek pakietu ochronnego.  

Usługi dla organizatorów wycieczek

Praca infobrokera turystyczna nie skupia się tylko i wyłącznie na tworzeniu indywidualnych planów podróży dla osób wybierających się na urlop na własną rękę. Niezależny doradca może też pomóc tym, którzy wolą wycieczki zorganizowane. Jak wiadomo, ilość działających na rynku touroperatorów i oferowanych przez nich wycieczek jest ogromna. Infobroker turystyczny, jako osoba wyspecjalizowana w profesjonalnej analizie informacji, zajmuje się weryfikacją i porównaniem ofert poszczególnych biur podróży. Wyszukuje on programy wycieczek, które spełnią oczekiwania klienta pod względem destynacji, ceny, opcji noclegów i wyżywienia itp. Ponadto infobroker bada opinie o konkretnych organizatorach i agentach turystycznych, dzięki czemu można ograniczyć ryzyko wyboru nieodpowiedniej oferty czy nierzetelnego touroperatora.

Należy tutaj dodać, że istnieje specjalna grupa usług brokera informacji, które skierowane są głównie do organizatorów turystyki. Wychodząc naprzeciw potrzeb klienta, coraz więcej biur podróży oferuje indywidualne doradztwo oraz możliwość skorzystania ze specjalnie dopasowanych programów wycieczek. Touroperatorzy mogą skorzystać więc z usług infobrokerów turystycznych, którzy specjalizują się przecież w tworzeniu szytych na miarę podróży. Niezależny doradca zajmuje się w takim wypadku opracowaniem dopasowanego do indywidualnych potrzeb klienta planu wyjazdu, zaś biuro podróży, na mocy posiadanych uprawnień, zajmuje się organizacją i realizacją ów podróży.     

Zapraszam do kontaktu w przypadku jakichkolwiek dodatkowych pytań czy chęci szerszego zapoznania się ze specyfiką zawodu infobrokera turystycznego.   

Licencja: Creative Commons