Zarówno w Polsce, jak i w innych częściach Europy, sauny nie są zbyt powszechne. Możemy spotkać je na basenach lub w salonach odnowy biologicznej, jednak bardzo rzadko w prywatnych domach. W przeciwieństwie do Polski, Finlandia to państwo, w którym sauny znajdują się w praktycznie wszędzie tam, gdzie ludzki dom.

Data dodania: 2011-10-20

Wyświetleń: 2310

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 2

WIEDZA

-2 Ocena

Licencja: Creative Commons

W zależności od wielkości, sauna może zabrać nam od kilku do kilkunastu metrów kwadratowych powierzchni, z tego powodu najlepiej umieścić ją już w projekcie budynku. Tak, aby później nie mieć problemów z jej ulokowaniem. Co do wyboru jej wielkości i lokalizacji, powinniśmy zastanowić się nad kilkoma bardzo istotnymi aspektami.

Pierwszym z nich jest to, gdzie należałoby zbudować saunę. Podstawową zasadą w doborze miejsca jest między innymi to, aby nie umieszczać tego typu pomieszczenia w obrębie czterech ścian budynku. Najbardziej rozpowszechnione są tak zwane sauny narożne.

Kolejną sprawą jest jej wysokość, która nie powinna być mniejsza niż dwa metry. Wielkość powierzchniowa sauny, jaką wybierzemy, zależy jedynie od zasobności naszego portfela oraz planowanej ilości osób, które będą z niej korzystały. Mniejsze sauny fińskie maja także kilka atutów związanych z nagrzewaniem się powietrza, ponieważ w przeciwieństwie do saun o dużych gabarytach, nagrzewają się bardzo szybko. Przy planowaniu sauny w domu niewątpliwie powinniśmy pomyśleć również o wentylacji. Obecnie do ogrzewania używane są zazwyczaj piece elektryczne, którymi ogrzać można również dom. Z tego właśnie powodu, aby nie zużywać zbyt wiele energii na ogrzanie powietrza, powinniśmy zasysać je bezpośrednio z innego pomieszczenia, ponieważ jest ono dużo cieplejsze.

Jeżeli rozważamy wnętrze sauny i elementy, jakie się tam znajdą, to powinny być wykonane z drzewa liściastego, najlepiej topoli lub osiki. Ławeczki zazwyczaj są podzielona na trzy poziomy, a całość nie powinna mieć żadnego dostępnego elementu metalowego, bo to parzy. Kolejną rzeczą jest zaproponowanie regulaminu (instrukcji) w formie obrazków, ponieważ nigdy nie wiemy, kto będzie z sauny korzystał.

Podsumowując, nie każdy może sobie pozwolić na saunę fińską w swoim domu. Nawet jeżeli nie stać nas na jej zakup w danej chwili warto o takim przedwzięzięciu pomyśleć przy planowaniu domu.            

          

Licencja: Creative Commons
-2 Ocena