Pomimo iż urządzenia te wykorzystywane są dziś bardzo często w różnych branżach, wciąż nie wiele osób zdaje sobie sprawę z tego czym są autoklawy i jaka jest zasada ich działania.

Data dodania: 2011-10-11

Wyświetleń: 8600

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 2

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Autoklawy to hermetycznie zamknięte zbiorniki najczęściej wykorzystywane do przeprowadzania określonych procesów chemicznych i sterylizacji. Ich budowa opiera się na wykorzystaniu naczynia o znacznej grubości ścianek dostosowanych do wysokich ciśnień zamkniętego specjalną pokrywą.

Dołączony manometr bada na bieżąco wartość ciśnienia panującego wewnątrz naczynia, a odpowiedni zawór zabezpiecza przed wybuchem w razie pojawienia się zbyt wysokiego ciśnienia. Autoklawy działają najczęściej automatycznie. Do uzyskania wymaganego ciśnienia wykorzystywana jest w większości przypadków woda destylowana, nagrzewnice parowe, a coraz częściej sterowane są przy użyciu mikroprocesorów. Bardziej rozbudowane autoklawy współpracują ze specjalnym oprogramowaniem, które monitoruje odbywające się w nich procesy chemiczne.

W zależności od modelu, oraz pojemności urządzenia  proces sterylizacji odbywa się najczęściej średnio w przeciągu od czterech do trzydziestu minut, a suszenie trawa kolejne trzydzieści minut. Autoklawy bardzo duże zastosowanie znalazły podczas procesu wyjaławiania w dużej temperaturze przy znacznie podwyższonym ciśnieniu. Autoklawy ze względu na swoje właściwości są wykorzystywane w przemyśle spożywczym, do sterylizacji konserw, środków spożywczych oraz wszelkiego rodzaju pożywek.

Ich zastosowanie znalazło uznanie także w przemyśle farmaceutycznym. Autoklawy służą najczęściej przy produkcji sterylnych opatrunków, szkła laboratoryjnego, narzędzi chirurgicznych oraz gumowych rękawiczek.

Licencja: Creative Commons