Objawy przedporodowe bardzo łatwo jest pomylić z fałszywym alarmem, zwłaszcza, że jeszcze bardziej wsłuchujesz się w swój organizm i każdy nawet najmniejszy sygnał może wskazywać na to, że powinnaś krzyknąć - „ja rodzę”. Stres w ciąży potęguje się w tym czasie sięga zenitu, dlatego powinnaś wiedzieć, jakie są typowe objawy przedporodowe. Postaramy się je tutaj przedstawić.
Jednym z objawów, na który powinnaś zwrócić uwagę, gdy zbliża się termin rozwiązania ciąży, jest ucisk w dole brzucha. Można go zupełnie zlekceważyć, zwłaszcza, że pewnie zdarzał się wcześniej. Jeśli jednak jest wyraźnie silniejszy oznacza to, że poród się zbliża. Obok tego, może pojawić się ból w okolicach krzyża i pachwin – wtedy już nie powinnaś mieć wątpliwości.
Bardzo charakterystycznym objawem przedporodowym jest wydalenie czopa śluzowego. Jest to galaretowata, przezroczysta lub lekko zaróżowiona maź, która zostaje wydalona z szyjki macicy, aby zrobić miejsce dziecku, które niedługo przyjdzie na świat. Czop śluzowy ma również chronić je przed różnego rodzaju infekcjami, również tymi, których możesz się nabawić podczas seksu, dlatego po jego wydaleniu najlepiej go unikać.
Kolejnym objawem jest obniżenie się brzucha i zmniejszenie ucisku na przeponę, przez co oddychanie jest o wiele łatwiejsze. Brzuch obniża się w momencie, gdy główka dziecka zsuwa się do kanału rodnego – oznacza to, że dziecko „pcha się” na świat i akcja porodowa zacznie się lada moment.
Skurcze Braxtona-Hicksa, zwane również skurczami przepowiadającymi zdarzać się mogą już w trakcie ciąży, jednak trwają bardzo krótko i zwykle się nie powtarzają. Przed porodem skurcze charakteryzują się regularnością.
Przed porodem możesz być też drażliwa bardziej niż zwykle. Jest to spowodowane zmęczeniem i wyczerpaniem organizmu, co związane jest ze stresem i wyczekiwaniem. Wręcz rzeczą normalną jest kołatanie serca, napady gorąca, a nawet zawroty głowy, nie ma więc powodu do obaw, jeśli wystąpią.
W ostatnich dniach przed porodem może również nastąpić plamienie o przezroczystym lub brązowym zabarwieniu. Jeśli tak, nie ma powodu do obaw – Twojemu dziecku z pewnością nic się nie dzieje. Plamienie występuje zwykle 24 godziny przed porodem, dlatego będzie to niemal ostatni dzwonek, przed spakowaniem najbardziej potrzebnych rzeczy i udanie się do szpitala.
Jeśli poród się zacznie, nie ma powodów do obaw. W największą panikę prawdopodobnie wpadnie i tak Twój mąż, więc choć Ty powinnaś zachować zimną krew.