Na rynku dostępnych jest wiele odmian tulei, najpopularniejsze z nich to tuleje wciągane oraz wciskane. Stosowane one są do montażu oraz ustalenia położenia łożysk na osadzeniach walcowych. Nakrętki łożyskowe dostępne są jako nakrętki tulei lub nakrętki wału, ułatwiają również montaż łożysk na np. czopach stożkowych.

Data dodania: 2011-08-29

Wyświetleń: 1624

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Tuleje wciskane

Tuleje wciskane zazwyczaj używane są do montażu łożysk z otworem stożkowym na osadzeniach walcowych występujących w wałach stopniowanych. Tuleja wciskana jest do przylegającego do kołnierza wału otworu łożyska. Położenie tulei ustala się przy pomocy nakrętki. Tuleje wciskane należy wcisnąć do otworu łożyska aby zabezpieczyć łożysko na wale. Zadanie to wymaga zazwyczaj znacznej siły z tego powodu, aby ułatwić montaż bądź późniejszy demontaż łożyska na tulei wciskanej, zaleca się stosowanie nakrętki hydraulicznej.

Tuleje wciągane

Tuleje wciągane znajdują zastosowanie w przypadku ustalenia położenia łożyska z otworem stożkowym na osadzeniach walcowych. Mogą być używane jedynie w parze z wałami gładkimi lub stopniowanymi. Ich montaż jest łatwy oraz nie wymaga dodatkowych ustaleń położenia. Ustawienie pozycji łożyska do wału jest dowolne, jeżeli montaż odbywa się na wale gładkim, natomiast w przypadku montażu na wale stopniowanym, łożyska mogą być ustawione dokładnie osiowo za pomocą pierścienia oporowego.

Nakrętki łożyskowe

Nakrętki łożyskowe dostępne są w szerokim zakresie wymiarowym oraz wykonawczym, podstawowym podziałem jest rozróżnienie na nakrętki wału lub nakrętki tulei. Nakrętki łożyskowe mogą być blokowane na wale na 5 sposobów:

1. Podkładka zębata – to trwałe, nieskomplikowane oraz niezawodne mocowanie, podkładkę zaczepia się o rowek wpustowy na wale a następnie blokuje w danym położeniu poprzez zagięcie jednej z klapek podkładki w jedno z wycięć na obwodzie nakrętki.

2. Podkładka kształtowa – mocowane do nakrętek poprzez śrubę, odbywa się to poprzez wsunięcie w wycięcie nakrętki oraz rowek wpustowy wału.

3. Śruba blokująca – część gwintu nakrętki jest wciskana do gwintu na wale za pomocą śruby blokującej, ma to na celu zapobieganie ewentualnemu obracaniu się nakrętki,

4. Element blokujący – wkładka stalowa, która stanowi część gwintu nakrętki, jest dociskana przez wkręt dociskowy tak aby zapobiec ewentualnemu obracaniu się nakrętki,

5. Kołki blokujące – umieszczone są na obwodzie nakrętki, pod tym samym kątem jak powierzchnie nośne gwintu, kołki blokują nakrętkę oraz ustalają jej pozycję względem wału pod kątem prostym.

 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena