Wokół diety 1000 kalorii, jak i każdej innej, narosło w ciągu lat wiele mitów. Które z nich okazały się prawdą, a które jedynie krzywdzącym stereotypem?

Data dodania: 2011-08-04

Wyświetleń: 2342

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

1000kalorii

Każda dieta związana jest z pewną liczbą mitów i niedomówień, gdy jednak mówimy o diecie 1000 kalorii możemy być prawdziwie zaskoczeni skalą tego zjawiska. Mówimy przecież o diecie znanej i praktykowanej od lat, skąd zatem tak wiele stereotypów?

Jak zwykle winę za taki stan rzeczy ponosi charakterystyczna dla nas skłonność do powtarzania niesprawdzonych informacji i uznawania ich za pewnik. O diecie 1000 kalorii mówi się przecież dużo, trudno dziwić się więc, że niekiedy na jej temat wypowiadają się również osoby, które nie mają pojęcia o tym, czym charakteryzuje się ten typ gubienia kilogramów. Na szczęście, walka z mitami dotyczącymi diety 1000 kalorii jest możliwa.

Najgroźniejszym z mitów jest ten, który mówi o tym, że dieta 1000 kalorii może przypaść do gustu wyłącznie miłośnikom głodówek. Rzeczywiście, osoby, które decydują się na jej stosowanie muszą liczyć się z tym, że duże porcje posiłków i podjadanie słodyczy po obiedzie to nawyki, o których przyjdzie im zapomnieć, nikt jednak nie nakazuje nam z tego powodu głodować. Dieta 1000 kalorii otwiera przed nami szereg możliwości, gdy więc zapoznamy się z tabelami kalorycznymi i zaczniemy samodzielnie kompletować tygodniowy jadłospis z pewnością przekonamy się, że można jeść smacznie i zdrowo zgodnie z zasadami diety.

Niestety, mitem jest również przeświadczenie o tym, że możemy jeść cokolwiek, byle tylko nie przekroczyć dziennej dawki tysiąca kalorii, która jest wskazana przez twórców diety jako maksymalna. Dwie czekolady również mają około tysiąca kalorii, jeżeli jednak naszą dietę będziemy opierali na słodyczach, możemy spodziewać się efektów przeciwnych do zamierzonych. Brak rozsądku z naszej strony może zresztą przyczynić się i do tego, że nie tylko nie schudniemy, ale również zaczniemy mieć poważne problemy ze zdrowiem, w żadnym wypadku nie rezygnujmy więc z zapoznania się z podstawowymi zasadami, na jakich opiera się dieta 1000 kalorii.

Nie przejmujmy się jednak osobami przekonującymi nas, że komponowanie dietetycznego jadłospisu zabierze nam cenny czas, a w konsekwencji i tak nie doprowadzi do satysfakcjonujących rezultatów. Przecież nie musimy sami wymyślać składu posiłków. Na rynku można spotkać się z licznymi publikacjami traktującymi o diecie 1000 kalorii, tam zaś czekać będzie na nas wiele cennych wskazówek, których przestrzeganie zagwarantuje nam sukces.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena