Krótkie przypomnienie czym jest i jak powinno być zbudowane Podanie o Pracę. Artykuł dla tych, którzy chcą zaskoczyć pracodawcę i zdobyć przewagę nad innymi kandydatami.

Data dodania: 2011-07-06

Wyświetleń: 1970

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

W obecnym świecie niewiele jest ludzi rozumiejących czym tak naprawdę jest podanie o pracę. Nie należy się temu dziwić. Pracodawcy najzwyczajniej w świecie takiego dokumentu nie wymagają od kandydatów . Ciężko byłoby go wtedy nazywać podaniem. Jak sama nazwa - podanie o pracę - daje do zrozumienia jest to pismo składane przez petenta, czyli w tym przypadku osobę poszukującą pracę. Kardynalną różnicą pomiędzy nim a innymi należącymi do tego typu pismami takimi jak CV czy list motywacyjny, jest to że nie jest ono odzewem na ogłoszenie pracodawcy tylko jest własną inicjatywą aplikanta.

Z wyżej wspomnianych cech należy domyślać się, że  podanie o pracę powinno posiadać określoną formę i zawierać standardowe treści. Pożądanym sformułowaniem w tym formalnym podaniu skierowanym bezpośrednio do wymarzonego pracodawcy powinno znaleźć się frazę: podanie o pracę. Poza tym wzród wymaganych pozycji klasyfikują się preambuły teleadresowe osoby ubiegającej się o posadę, a także preambuły jednoznacznie identyfikujące firmę do której przekazujemy podanie. Na zakończenie koniecznie trzeba dodać swój podpis oraz listę dokumentów złożonych razem z podaniem : zwykle są to życiorys oraz dodatkowo  list motywacyjny. Jeśli chodzi o kwestię formalną to powyższe składniki są w zupełności wystarczające. co jednak zawrzeć w treści podania?

O ile chodzi już  o zasadniczą treść podania to teraz będzie już całkiem znacząca swoboda. Trzeba nie zapominać, że podanie o pracę należy traktować jako oficjalne skierowanie się z prośbą o stanowisko, tym samym wszelkie grzecznościowe zwroty jak na przykład: "Proszę o" są przydatne. Kluczowe jest poinformowanie o jaki "stołek" się staramy. Potencjalny pracodawca wypada, żeby wiedział jak widzisz swoją rolę w jego firmie. Poza tym warto zaznaczyć nie rozpisując się za dużo o najważniejszym odbytym szkoleniu lub innych rzeczach, które według Ciebie powinny przybliżą Cię do osiągnięcia celu. Kończąc trzeba napisać coś o samej firmie oraz o tym dlaczego ubiegasz się o stanowisko właśnie tu. Miej też w poważaniu, by nie rozpisywać się zbytnio. Wątpię, żeby chlebodawca posiadał chrapkę zagłębiać się w przeszło stronicę, oprócz tego interesujące go najbardziej dane winien wyszukać w załączonym Curriculum Vitae lub liście motywacyjnym. Sądzę, że optymalną ilością jest tutaj min. pół, a maksimum cała kartka A4.

Jeśli dalej masz niejasność w kwestii wyglądu albo treści owego pisma oraz raczej jesteś w poniższym problemie niezbyt pewny to zalecam odszukać WZÓR PODANIA I PRACĘ w Necie. Nie powinno to sprawiać wielkiego kłopotu, albowiem istnieje co najmniej kilkanaście witryn www dedykowanych owemu problemowi. Przede wszystkim jednak nie wolno podchodzić lekkomyślnie do kwestii podania, współcześnie na giełdzie pracy nie jest kolorowo  stąd należy zmagać się o swoje, więc jeśli już postanowiłeś przesłać podanie o pracę to dołóż wszelkich starań żeby porwać swoich chlebodawców, twój zainwestowany czas i trud faktycznie się opłacą. Pozostaje mi wyłącznie każdemu szukającemu wymarzonej pracy życzyć powodzenia w pisaniu podania oraz w znalezieniu uczciwych oraz odpowiednich chlebodawców, oferujących godziwe warunki zatrudnienia.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena