Sprawność seksualna ma ogromny wpływ na samoocenę mężczyzny. Niepowodzenia w sypialni błyskawicznie obniżają pewność siebie, prowadzą do pogorszenia samopoczucia, a w niektórych przypadkach nawet do depresji. Utrzymanie witalności to dla wielu mężczyzn być albo nie być. Jak więc ją zachować?

Mężczyźni lubią się chwalić swoimi podbojami miłosnymi, czy to przez randki w Internecie, czy na imprezach w klubach. Element rywalizacji nie zanika wraz z wejściem w stały związek. Wówczas jednak facet podbudowuje swoje ego nie liczbą kochanek, lecz stopniem zadowolenia partnerki. Kiedy kobieta jest w czasie seksu w siódmym niebie, mężczyzna jest dumny i pewny siebie. Kłopoty zaczynają się wtedy, gdy pojawiają się pierwsze niepowodzenia. Łóżkowe fiasko to dla każdego faceta prawdziwy cios. Często jest to początek spirali, z której trudno się wydostać. Pierwsze niepowodzenie rodzi niepewność i obawy, że może się to powtórzyć. Związany z tą sytuacją stres rzeczywiście bardzo często prowadzi do kolejnych łóżkowych porażek i tak w kółko. W pewnym momencie mężczyzna po prostu zaczyna unikać seksu, obawiając się kolejnej klapy. Takie kłopoty pojawiają się oczywiście nie tylko w stałych związkach. Kolejny przygodny seks z kobietą poznaną przez randki w Internecie również może skończyć się porażką.

Jakie są przyczyny zaburzeń erekcji? Najczęściej jest to po prostu przemęczenie, nawał pracy, stres. Zdarza się, że nieporozumienia w związku przenoszą się na grunt sypialni i prowadzą do zaburzeń. Druga grupę czynników, które leżą u podstaw impotencji, są czynniki somatyczne. W tej grupie zdecydowanie dominują choroby układu krążenia, np. miażdżyca. Leczenie zaburzeń erekcji polega więc na dokładnym określeniu ich przyczyny, a następnie na wyeliminowaniu jej. Jeśli kłopoty w sypialni pojawiają się sporadycznie, w chwilach zwiększonego stresu, najczęściej wystarczy po prostu odpocząć i zrelaksować się. Jeśli przyczyna leży głębiej, np. w bardzo niskiej samoocenie, wówczas pomocna będzie wizyta u psychologa. Leczenie impotencji o podłożu somatycznym polega głównie na stosowaniu odpowiednich leków. Czasem stosuje się też np. protezy.

Lepiej jednak zapobiegać, niż leczyć. Recepta na zachowanie witalności w sypialni jest prosta i znana od dawna – relaks, zdrowa dieta i aktywność fizyczna. Prawidłowa dieta i regularna aktywność fizyczna to klucz do uniknięcia miażdżycy i chorób serca, a więc jednych z głównych przyczyn zaburzeń erekcji. Należy również rzucić palenie i ograniczyć ilość wypijanego alkoholu. Co bardzo ważne, nie wolno unikać wizyty u lekarza, gdy problemy w sypialni powtarzają się. Im dłużej mężczyzna odwleka konsultację ze specjalistą, tym bardziej zaburzenia się pogłębiają.

Licencja: Creative Commons