Torebki damskie są nieodłącznym elementem kobiecego stroju. Panie zabierają je zarówno do pracy, szkoły, czy na uczelnie, jak i na popołudniowe wyjścia do kina lub na spacer oraz wieczorowe gale.

Jedne z nas mają zaledwie kilka torebek, niektóre kilkanaście, wśród nas są też takie, które posiadają na prawdę pokaźne kolekcje. Do którejkolwiek z grup należymy mamy zapewne torebki używane codziennie, jak i też takie, które przez większość czasu leżą w szafie, a światło dzienne widzą jedynie w wyjątkowych okazjach.

Jak się okazuje w sposób szczególny powinnyśmy zadbać właśnie o te drugie. Przekonałam się o tym na własnej skórze, gdy podczas ostatnich porządków w szafie, zobaczyłam w jak opłakanym stanie znajduje się moja wyjściowa torebka, noszona zaledwie kilka razy w roku, w zestawie z rudymi butami na niebotycznie wysokim obcasie. Torebkom używanym na co dzień zapewniamy stały dostęp świeżego powietrza, regularnie je wietrzymy, poprzez ciągle otwieranie i zamykanie. Nosząc w nich różne rzeczy w sposób naturalny pomagamy zachować im formę i kształt.

Inaczej jest w przypadku torebek rzadko używanych, i tu należy mieć na uwadze fakt, że ich stan zależy przede wszystkim od sposobu przechowywania. Torebki damskie można przechowywać w różny sposób. Możemy zawiesić je w szafie lub garderobie na specjalnych haczykach, poustawiać na półce, poukładać w przewiewnych koszach lub innych pojemnikach. Niedawno na rynku pojawiły się też specjalne organizery, które możemy zamocować na drzwiach i na nich zawieszać torebki. Doskonale też sprawdzają się piętrowe, tkaninowe półki mocowane w szafie. Jeśli lubimy codziennie zmieniać torebki, dobrze byłoby aby był łatwy dostęp do każdej z nich, a znalezienie konkretnego modelu nie wymagało przełożenia wszystkich pozostałych.

Gdziekolwiek je przechowujemy, zawsze należy pamiętać o stałym dostępie powietrza. Dlatego najlepiej opatulić je bawełnianymi woreczkami, tak zwanymi dust bags, często dołączanymi do torebek podczas zakupu, które oprócz tego, że są przewiewne, chronią też przed kurzem i mechanicznymi uszkodzeniami. Z tego samego względu przechowywana torebka powinna mieć też rozsunięty suwak.

Często podczas długiego przechowywania torebki tracą swoją formę, powstają na nich rysy i zagniecenia, co w rezultacie prowadzi do pęknięć i uszkodzenia powierzchni. Lekkie wypchanie torebki, najlepiej papierem do pakowania szklanych przedmiotów, zapobiega tego rodzaju deformacjom. W środku torebek można też przechowywać szaliki i apaszki co oprócz wyżej wspomnianego celu dodatkowo pozwala na zaoszczędzenie miejsca w szafie.

Niemiłego zapachu wewnątrz torebki unikniemy umieszczając w niej zapachowe woreczki, suszone zioła lub kwiaty zamknięte w siatkowym woreczku, który możemy samodzielnie wykonać ze starych rajstop lub nieużywanych już skarpetek. Doskonałym sposobem jest umieszczenie w torebce kilku ziarenek kawy, lub saszetki ekspresowej herbaty. Skórzane torebki przed odłożeniem do szafy bądź garderoby dobrze jest porządnie wypastować.

Na zakończenie warto jednak zauważyć, że nawet najlepiej zadbane torebki z czasem się zużywają lub po prostu wychodzą z mody, dlatego warto śledzić obowiązujące trendy i w miarę regularnie uzupełniać lub wymieniać elementy naszej kolekcji.

Licencja: Creative Commons