Co to jest karta EKUZ i dlaczego warto ją mieć w portfelu wyjeżdżając na zagraniczne wakacje. Jak spędzić beztroskie wakacje i jak zabezpieczyć sie przed problemami medycznymi.

Data dodania: 2011-05-18

Wyświetleń: 1911

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Co zabrać na zagraniczne wczasy lub wycieczkę po Europie? Jest wiele rzeczy, które się przydadzą, jednak najważniejsze są dokument: obowiązkowo dowód osobisty jeżeli jedziemy do krajów Unii Europejskiej lub Paszport jeżeli poza oraz koniecznie kartę EKUZ.

Co to takiego EKUZ. Otóż jest to Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, która uprawnia do opieki zdrowia na terenie krajów Unii Europejskiej i świadczeń medycznych. Karta ta uprawnia do opieki lekarskiej w placówkach powszechnych, nie obowiązuje w gabinetach, przychodniach lub klinikach prywatnych.

Karta EKUZ wydawana jest przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Aby taką kartę otrzymać należy złożyć stosowny wniosek wraz z niezbędnymi dokumentami. W zależności od tego kto stara się o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego różne dokumenty EKUZ są wymagane.

O kartę EKUZ mogą się ubiegać osoby  które są ubezpieczone czyli mają zatrudnienie potwierdzone umową o pracę, są emerytami lub rencistami, prowadzą działalność gospodarczą lub są bezrobotnymi jednak koniecznie muszą być zarejestrowane w Urzędzie Pracy. Od tego dla kogo karta EKUZ jest wydana zależy również okres jej ważności. Generalnie karty te wydawane są na okres od 42 dni do aż 6 lat.

Oczywiście kartę EKUZ może otrzymać również osoba niezatrudniona, dzieci i młodzież w wieku szkolnym będący jednak na utrzymaniu członków rodzin zatrudnionych lub ubezpieczonych.

Karta EKUZ zapewnia komfort psychiczny na wakacjach dając poczucie bezpieczeństwa. W momencie kiedy potrzebujemy opieki służby zdrowia w kraju w którym aktualnie przebywamy wówczas możemy zwrócić się do tamtejszej placówki służby zdrowia a koszty leczenia za granicą zostaną zrefundowane przez polski Narodowy Fundusz Zdrowia. Jeżeli jednak wyjedziemy za granicę bez takiej karty i przytrafią nam się problemy zdrowotne to również możemy się leczyć za granicą a później wnioskować o zwrot kosztów. Istnieją oficjalne procedury na to jak odzyskać pieniądze za leczenie za granicą.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena