10 euro za dzień pobytu w niemieckim szpitalu albo 36,15 euro za jedną wizytę u lekarza pierwszego kontaktu we Włoszech. Nie kupując polisy turystycznej, narażamy się na niespodziewany duży wzrost kosztów wiosennego wyjazdu. Jak szybko wybrać dobre ubezpieczenie podróżne?

Data dodania: 2016-04-27

Wyświetleń: 852

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak wybrać dobre ubezpieczenie turystyczne w 5 krokach

1. EKUZ lub darmowe ubezpieczenie z biura podróży nie wystarczy

 

EKUZ czyli darmowa Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego cieszy się coraz większą popularnością wśród Polaków wyjeżdżających na urlop za granicę. Pamiętaj jednak, że nie daje ona pełnej ochrony.

Co w praktyce zapewnia EKUZ? Jeżeli masz tę kartę i przebywasz w jednym z krajów członkowskich UE / EFTA jesteś traktowany przez służbę zdrowia tak samo jakbyś był obywatelem tego państwa. Czyli np. w Niemczech płacisz tylko za to, za co płacą także Niemcy. Pamiętaj jednak, że w tym kraju za dzień pobytu w szpitalu płacisz 10 euro.

Jeżeli natomiast wykupujesz wycieczkę w biurze podróży, w cenie otrzymujesz zwykle także ubezpieczenie kosztów leczenia. Sprawdź jednak dokładnie, jaką ochronę Ci ono w rzeczywistości zapewnia. Zakres darmowych polis jest zazwyczaj bardzo mały, a lista wyłączeń odpowiedzialności bardzo długa.

Dlatego jeśli chcesz mieć zapewnioną rzeczywistą ochronę, we własnym zakresie dokup polisę turystyczną. Jak wybrać dobre ubezpieczenie?

 

2. Wybierz potrzebną Ci ochronę

 

Na polisę turystyczną składa się wiele niezależnych ubezpieczeń. Oprócz standardowego ubezpieczenia kosztów leczenia i pomocy assistance możesz dobrać wiele różnych elementów:

 • ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków (NNW),

 • ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej,

 • ubezpieczenie utraty bagażu,

 • ubezpieczenie utraty sprzętu sportowego,

 • ubezpieczenie kosztów odwołania imprezy turystycznej,

 • ubezpieczenie kosztów odwołania noclegu,

 • ubezpieczenie kosztów anulowania biletu,

 • ubezpieczenie ryzyka uprawiania sportów (zarówno amatorko, jak i wyczynowo),

 • ubezpieczenie ryzyka wykonywania pracy,

 • bierne uczestnictwo w aktach terroru,

 • ubezpieczenie ryzyka zaostrzenia chorób przewlekłych.

To, które ubezpieczenia wykupisz, powinno zależeć od tego, co i gdzie planujesz robić. Zwiedzanie dużego miasta? Górska wspinaczka? Odpoczynek na plaży? W każdym przypadku zagrożenia będą nieco inne.

 

3. Gotówkowo czy bezgotówkowo?

 

Kiedy wybierzesz już zakres ubezpieczeń, zastanów się jeszcze który wariant likwidacji szkody wolisz: gotówkowy cz bezgotówkowy?

 • Gotówkowa likwidacja polega na tym, że kiedy np. złamiesz rękę, korzystasz z prywatnej pomocy i sam regulujesz należność. Po powrocie do domu dokumentujesz koszty i przedstawiasz je ubezpieczycielowi, który zwraca należne Ci pieniądze.

 • Bezgotówkowa likwidacja – kiedy zdarzy się wypadek, dzwonisz do centrum alarmowego Ubezpieczyciela, który sam organizuje pomoc i rozlicza się z tym usługodawcą, z którym ma podpisaną umowę.

 

4. Do jakiej sumy się ubezpieczyć?

 

Bardzo ważną sprawą jest także suma ubezpieczenia, czyli kwota do której sięga odpowiedzialność ubezpieczyciela. W przypadku polis turystycznych to ubezpieczony określa, na jaką sumę chce się zabezpieczyć. Oczywiście im większa suma, tym droższa polisa. Ustalenie za małej sumy sprawi jednak, że będzie trzeba zapłacić podwójnie: najpierw za ubezpieczenie, a potem dopłacić do leczenia.

Dlatego wyjeżdżając za granicę, zorientuj się, jakie są koszty pomocy lekarskiej w danym kraju i odpowiednio do tego dostosuj sumę polisy.

 

5. Kiedy nie dostanę odszkodowania?

 

Ostatnią ważną sprawą są wyłączenia odpowiedzialności. Warto na nie spojrzeć zwłaszcza w przypadku ubezpieczenia utraty bagażu. Ubezpieczyciele bowiem dokładnie określają, od kradzieży czego można się ubezpieczyć oraz w jakich sytuacjach roszczenie będzie uznane.

Zostawiłeś auto na niestrzeżonym parkingu i skradziono Ci bagaż? Niestety, nie możesz liczyć na otrzymanie odszkodowania. Dlatego zanim podpiszesz umowę przeczytaj uważnie wyłączenia odpowiedzialności, tak abyś wiedział, o co sam musisz zadbać, a w czym pomoże Ci ubezpieczyciel.

 

 

 

Licencja: Creative Commons