Popularność oświetlenia LED wzrasta w niesamowitym tempie. Jakie są przyczyny powodzenia tej technologii? Jakie cechy oświetlenia LED przyczyniają się do tak dużego zainteresowania światłem diod elektroluminescencyjnych określanych skrótem LED?

Data dodania: 2011-04-29

Wyświetleń: 2305

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wytwarzanie energii elektrycznej w naszym kraju wymaga zużywania paliw kopalnych. Z jednej strony owocuje to wyczerpywaniem się tych nieodnawialnych zasobów energii, z drugiej spalanie ich przyczynia się do ocieplania klimatu. Oświetlenie LED jest natomiast w chwili obecnej najmniej energochłonnym źródłem światła. Tak więc krótko mówiąc jest ekologiczne i ekonomiczne zarazem. 

Jak wielka jest różnica między tradycyjnym oświetleniem a technologią LED najłatwiej zobaczyć w cyfrach. Podczas gdy diody LED zamieniają w światło aż 60 % zużywanej energii, wydajność tradycyjnych żarówek wynosi zaledwie 5 %. Tak, to prawda, aż 95% energii zużywanej przez zwykłe żarówki zamienia się w ciepło! To z kolei sprawia, że lampą oświetlaną przez nie łatwo się poparzyć. Natomiast oprawy LED w zasadzie nie ulegają nagrzaniu. Jeśli są na to narażone, np. poprzez zastosowanie wielu diod w jednej oprawie, stosuje się specjalne urządzenia chłodzące. 

Ponadto oświetlenie LED jest oświetleniem z ekonomicznego wyboru. Firmy które przestawiają się z halogenowych źródeł światła na diody LED zmniejszają zużycie energii elektrycznej do tego stopnia, że mogą poczynić siedmio- a nawet dziesięciokrotne oszczędności. Wystarczy w miejscach, gdzie dotychczas były lampy halogenowe, zamontować diody w odpowiednich oprawach LED.

Ważny jest też aspekt zdrowotny technologii LED. Sprowadza się on z jednej strony do ochrony zdrowia samych użytkowników, z drugiej do ochrony środowiska. Otóż diody zamontowane w oprawach LED emitują światło pozbawione drgań i promieniowania UV. W ten sposób jest bezpieczne dla wzroku. Ponadto łatwe jest też pozbycie się starych opraw LED, ponieważ nie są one szkodliwe dla środowiska. Tak więc w odróżnieniu do źródeł światła, w których stosuje się różne metale ciężkie, oprawy LED można z czystym sumieniem wyrzucać do kosza.

Oczywiście, jeśli zamierzamy je wyrzucić dopiero gdy ulegną zużyciu, to problem ten odsuwa się w przyszłość o dobrych kilka lat. Oprawy LED są bowiem najtrwalszym oświetleniem. Podczas gdy tradycyjne żarówki świecą kilkaset godzin, a świetlówki kilka tysięcy, diody LED świecą przez dziesiątki tysięcy godzin. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena