0 głosów
Pobierz artykul
0 głosów dodatnich
0 głosów ujemnych
1811 razy czytane
0 przedrukowany
Creative Commons Licencja

Czy wiesz, że na dobry automatyczny system inwestycyjny składa się wiele ważnych elementów? Niektóre z nich wydają się sprzeczne z logiką. Jednak początkujący twórca bez ich znajomości łatwo zacznie tracić pieniądze. Przeczytaj jak Ty możesz ustrzec się przed tymi błędami, a co może dać Ci przewagę.

Dzisiaj wyjawię Ci sekret odnośnie zleceń stop. Sama konieczność ich stosowania nie jest żadną tajemnicą. Chociaż jak słyszy się co wyprawiają inwestorzy można mieć wrażenie, że jest to wiedza mocno ukryta :)

Jednak mam nadzieję, że Ty należysz do osób które są przekonane o konieczności ochrony kapitału.

Pierwszą mało znaną rzeczą jest fakt, że zlecenia stop nie są obowiązkowe. Zaprzeczam samemu sobie? Oczywiście, że nie. Poznaj wyjaśnienie.

Niezbędna jest ochrona kapitału, a to nie jest jednoznaczne ze zleceniami stop. Można budować bardzo skuteczne systemy inwestycyjne które na określonym poziomie odwracają pozycję. Taki odwracający się system będzie inwestował na rynku non-stop. Oczywiście ma to sens tylko dla instrumentów dwukierunkowych. Kontrakty, forex. Dla akcji osobiście preferuję ignorowanie pozycji krótkiej.

Obydwie metody ochrony są równoważne i obydwie mają swoje plusy i minusy.
Przede wszystkim jednak chodzi o to, żeby nie zaciskać zębów, nie modlić się itd. Zasadą ma być reagowanie na zły obrót sytuacji na giełdzie. Nie możesz pozwolić, aby Twoja inwestycja przeszła w straty niekontrolowane.

Ale to nie wszystko.
Drugą częścią tego sekretu jest: zawsze stosuj zlecenia stop/odwrócenia wynikające z metody

Być może kojarzysz, że zlecenia ochronne stop można podzielić na dwa etapy.

Stop początkowy, broniący przed dużą strata zaraz po rozpoczęciu inwestycji.

Tu sprawa jest prosta. Inwestujesz na formacje świecowe - na jednym końcu masz poziom kupna, na drugim poziom stop. Inwestujesz na przecięcia średnich? Stop podstawowy powinien być wyznaczony nie jako poziom. Powinno nim być przecięcie średnich w przeciwną stronę. Stosujesz kanały cenowe na wybicia? Zastosuj jako stop kanał przeciwny liczony z krótszego okresu. We wszystkich tych metodach możesz też poziom stop potraktować jako sygnał odwrócenia.

Następny stop to już strategia ochrony zysku. Tu już musisz często przyjąć inną metodę, choć dobrze jest, gdy jest ona zgodna z metodą sygnału kupna. Jeżeli inwestujesz na przecięcia średnich - masz od razu nie tylko stop początkowy ale i pierwszy podążający. To samo z kanałami cenowymi.

Jednak gdy inwestujesz np. na formacje świecowe, czy na formacje AT, trudno oczekiwać bezpośredniej powtarzalności sygnału. Jeżeli po wybiciu z flagi musi się ukształtować kolejna flaga, aby Twój system mógł przesunąć zlecenie ochronne - okaże się, że 99% transakcji wraca i kończy na stracie.

Co w takim razie możesz zastosować jako metodę przesuwania zlecenia i ochrony zysku tak, aby zawsze pasowało to do metody inwestycyjnej?

Pierwsza metoda to oczywiście zwykły stop podążający wyliczany jako % ceny lub jako odległość punktowa. Przesuwasz go zawsze za rynkiem w kierunku większego zysku. Ale nigdy go już nie cofasz, gdy rynek zaczyna zawracać.

Drugą uniwersalną metodą jest przesuwanie stopa po kolejnych wyższych dnach. Rynek kreśli swoje zygzaki i po każdym wzroście jest większa lub mniejsza korekta. Powstają w ten sposób kolejne dna. Dopóki ich kierunek jest wspólny z rynkiem - zachowany jest trend. Gdy kierunek kolejnych dołków się zmieni - zadziała stop. To jest zgodne zarówno z teorią trendu, jak i z nowoczesnymi technikami, np. Price Action.

Dodatkowo możesz oczywiście przesuwać stop po formacjach, mam tu na myśli formacje świecowe. Np. przy insidebar, outsidebar, czy jeszcze lepiej shark32 możesz zacieśnić ochronę kapitału na wypadek zmiany trendu. Tak samo w momencie, kiedy wystąpi konsolidacja. Możesz zbliżyć stop na wybicie z konsolidacji w kierunku przeciwnym do Twojej inwestycji. Jednak te metody już tylko jako dodatek.

W następnym sekrecie zdradzę Ci jeszcze jeden, rewelacyjny sposób na dodatkowy stop.

Licencja: Creative Commons