Dwa sąsiadujące ze sobą kraje - Polska i Rosja - mają niezwykle burzliwą historię. Czasem waśnie dotyczyły nawet takich spraw jak historia wódki, do której zarówno Polacy jak i Rosjanie mają pewną słabość...

Data dodania: 2011-04-14

Wyświetleń: 2692

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons


804733_palace_of_culture_warsaw_polandHistoria Polski i Rosji jest pełna niezgody i sporów, a jeden z nich dotyczył właśnie wódki... Oba narody słyną na całym świecie z wytwarzania tego trunku, publicznej uwadze nie umyka również fakt, że zarówno Polacy jak i Rosjanie przodują w jego spożyciu. Niezgoda nie dotyczy jednak pytania kto potrafi więcej wypić, ale w którym kraju powstała wódka, i co za tym idzie, który z nich powinien mieć wyłączne prawo do używania rozpoznawalnej na wszystkich kontynentach nazwy wódka.

Gorzałka, a nie wódka...

W roku 1977 Polska pozwała Rosję do trybunału Światowej Organizacji Handlu, jednak rozstrzygnięcie sporu wcale nie okazało się jednoznaczne. Trybunał wziął pod lupę dostępne źródła historyczne z których wynikało, że owszem, na ziemiach polskich produkowano wysokoprocentowy trunek już w XI wieku, ale był on nazywany gorzałką, a nie wódką. Światowa Organizacja Handlu nie mogła przyznać Polsce wyłącznego prawa do stosowania nazwy „wódka”, bo chociaż słowo to pojawia się w dokumentach datowanych na rok 1405, to z treści wcale nie wynika, że mowa jest o trunku produkowanym na terenie naszego kraju.

Historia wódki w gruzach Monasteru...


Monaster Czudowski, to nieistniejący już prawosławny klasztor w Moskwie, który według źródeł powstał w 1365 roku ale dopiero po 39 latach wzniesiono budynek z kamienia. Jego dzieje były burzliwe, przez stulecia ulegał bowiem licznym najazdom i podpaleniom, aż w reszcie na polecenie władz stalinowskich w 1930 roku, Monaster Czudowski został doszczętnie zniszczony. Tak więc w nieistniejącym już klasztorze miała rozpocząć się historia wódki, a dowiódł tego rosyjski historyk William Wasiliewicz Pohliobkin. Źródła na jakie powołuje się Pohliobkin mówią, że w legendarnym klasztorze żył mnich Izydor, który jako pierwszy opracował recepturę wódki i posiadał aparaturę niezbędną do procesu destylacji alkoholu ze zboża. Alkohol nazywany wówczas winem chlebowym - a było to około roku 1430 - cechował się wysoką jakością, którą doceniali władcy Wielkiego Księstwa Moskiewskiego i przez lata produkcja wódki odbywała się wyłącznie na ich potrzeby. Szerzej o dowodach jakie przedstawia na temat genezy wódki Pohliobkin, można przeczytać w jego książce - „Historia wódki”.1128408_basils_cathedral

Chlebowe wino” kontra gorzałka...

Polacy nie byli w stanie udowodnić, że wódka to polski wynalazek który przyrządzano pod nazwą „gorzałka”, zanim jeszcze mnich Izydor trafił do Monasteru Czudowksiego i rozpoczął produkcję własnego trunku. Tak więc w Polsko Rosyjskim sporze o wódkę, trybunał Światowej Organizacji Handlu uznał, że historyczne pierwszeństwo należy się „chlebowemu winu”, a nie gorzałce.

Wódka i Polska i Rosyjska...

Chociaż w 1982 roku trybunał Światowej Organizacji Handlu przyznał rację Rosjanom, to do dziś dnia oba kraje produkują słynną na cały świat wódkę. Podsumowując ten historyczny spór o wódkę, aż chce się powiedzieć „na zdrowie”!

Licencja: Creative Commons
0 Ocena