Sposób, w jaki wydajemy oraz oszczędzamy nasze pieniądze, jest w duże mierze zależny od tego jakie mamy podejście do całej sprawy naszych finansów, naszego budżetu domowego. Najgorszym błędem jest utożsamianie zamożności z gotówką (także tą, jaką mamy na koncie).

Data dodania: 2011-04-13

Wyświetleń: 1251

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Polega to na tym, że zaraz po otrzymaniu wypłaty czujemy się gotowi do kupowania i wydajemy w tydzień to, co powinno starczyć nam na miesiąc. Nie ma tu znaczenia wysokość zarobków (chyba, że są naprawdę wysokie lub żałośnie niskie). Każdy budżet można wykorzystać równomiernie. Jeżeli chcemy racjonalnie korzystać z pieniędzy, powinniśmy zdać sobie sprawę z tego, że to, co zarobiliśmy raz w miesiącu ma nam starczyć na 30 dni życia.

W tym celu najlepiej sporządzić wykaz codziennych wydatków, następnie tygodniowych, miesięcznych i rocznych. Robiąc taki wykaz musimy uwzględniać nie tylko jedzenie czy środki czystości, ale też opłaty czynszowe, za zużycie wody i energii, czy abonament telewizyjny i wszelkie inne jakie musimy zapłacić w danym okresie czasu. Jeżeli nie mamy jednak pewności co do naszych wydatków – zwłaszcza tych w licznych sklepach – warto przyłożyć się i codziennie przez tydzień zapisywać ile i na co się wydało. Nie jest to duży odcinek czasu, ale wystarczy by określić skalę naszych wydatków. Mając świadomość tego ile naszych pieniędzy idzie na codzienne zakupy będziemy w stanie lepiej określić co trzeba ograniczyć.

Zauważ, że jedzenie paczki chipsów co drugi dzień, to już około 50 zł (jeśli nie więcej – zależy od ceny tejże paczki). To może być twoja miesięczna opłata za Internet lub telefon. Podstawowym krokiem do zapanowania nad domowym budżetem jest więc orientacja w naszych wydatkach. Dlatego na początek proponuję Ci zbierać wszystkie paragony plus dodać do tego wszyskie inne rachunki i zrobić sobie plan budżetu domowego. Dzięki takiemu działaniu nigdy nie będziesz zaskoczony, że zabrakło Ci pieniędzy. 

To ile i jak wydajemy zależy od tego jak nas nauczono, jak my się nauczyliśmy. Jeśli Ciebie nie nauczono, że warto doglądać swojego budżetu, planować go, a na zakupy chodzić z wcześniej sporządzoną listą zakupów to teraz masz taką szansę. Zobaczysz, że dzięki takiej analizie Twoje życie stanie się przyjemniejsze, przestaniesz się martwić cały miesiąc czy wystarczy Ci na życie. 

Licencja: Creative Commons
2 Ocena