Jeszcze kilka lat temu typowe oświetlenie w naszym domu stanowiła lampa na suficie czy przy biurku. Dzisiaj mamy do wyboru niezwykle szeroki wachlarz ozdobnych lamp, kinkietów, halogenów.

Data dodania: 2011-04-04

Wyświetleń: 4994

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jeszcze do niedawna typowe oświetlenie w naszych domkach i mieszkaniach kojarzyło się z tradycyjną lampą zawieszoną pod sufitem albo kinkietem zawieszonym gdzieś na ścianie. Dzisiaj oferta rynkowa jest tak bogata że trudno jest się zdecydować ... wybrać lampę wiszącą lub plafon wraz z uzupełniającym go kinkietem, ... czy może halogeny albo gustowne oprawy oświetleniowe. I to wszystko w tak szerokim wyborze kształtów i kolorów..., które mogą być miłym akcentem dekoracyjnym. Prawdziwy zawrót głowy.

Jednak właściwy dobór typu oświetlenia i jego rozmieszczenia jest niezwykłym i bardzo ważnym wyzwaniem, jakie przed nami stoi, gdyż to ono nadaje odpowiedni klimat każdemu pomieszczeniu. Ogromnie ważny jest odpowiedni dobór typu i ilości lamp do każdego pomieszczenia indywidualnie. Bardzo szeroka gama lamp w rozmaitych kolorach, kształtach czy stylach ustępuje powoli w naszych mieszkaniach oświetleniu halogenowemu. Najczęściej wykorzystujemy je w łazienkach i kuchniach jako punktowe oświetlenie. Halogeny świetnie sprawdzają się również do oświetlania różnego rodzaju szafek, w szczególności gdy mamy szklane drzwiczki lub samych półek w regałach. Chyba największą zaletą oświetlenia halogenowego jest możliwość skierowania strumienia światła w konkretne miejsce lub na wybrany element w pomieszczeniu. Jeśli natomiast umieścimy halogeny w bocznych częściach sufitu, uzyskamy efekt optycznego powiększenia wnętrza pomieszczenia. Coraz częściej oświetlenie halogenowe wykorzystuje się także do podświetlania wewnętrznych dekoracji kamiennych wewnątrz mieszkań lub zewnętrznych gzymsów.

Kamien-1
Światło halogenowe oświetlające kamienne wykończenie wnętrza
Kominek-1
Światło halogenowe oświetlające kamienne wykończenie wokół kominkaPrzedpokoj-1
System oświetlenia halogenowego w korytarzu
Salon-1
Sufitowe oświetlenie halogenowe


Najczęściej stosuje się światło białe, które świetnie wydobywa "klimat" pomieszczenia albo np. niepowtarzalny urok usłojenia drewna mebli, chociaż na rynku dostępne są również kolorowe żarówki halogenowe (czerwone, niebieskie, zielone, żółte ...).

Halogen-zielony
Halogen koloru zielonego
Halogen-zolty
Halogen koloru żółtego
Halogen-czerwony
Halogen koloru czerwonegoOświetlenie halogenowe bardzo dobrze spisuje się w pomieszczeniach bardzo słabo lub całkowicie nie doświetlonych światłem dziennym - tzw. „ślepe”. Najczęściej mamy tu na myśli kuchnie czy łazienki. Niewystarczające oświetlenie sztuczne przy braku naturalnego światła dziennego będzie miało na nas niekorzystny wpływ powodując znużenie i złe samopoczucie. 

Kuchnia-1
Światło halogenowe doświetlające pomieszczenie kuchenne
Kuchnia-2
Światło halogenowe doświetlające pomieszczenie kuchenne

Podstawowe informacje na temat światła halogenowego czy zastępującego go coraz częściej LED-owego znajdziecie w innym moim poście ... Zatem pozdrawiam i zapraszam do lektury ... :)

Licencja: Creative Commons