Kuchnię najlepiej pomalować na żółto, jadalnię na pomarańczowo. Dla sypialni najlepszym kolorem jest indygo, zaś dla łazienki - turkus. Hipokrates uważał, że kolor jest zarówno objawem choroby, jak i lekarstwem...

Data dodania: 2011-02-14

Wyświetleń: 1342

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

       Niektórzy twierdzą, że mają taką moc. Pewne barwy potrafią przywracać harmonię i równowagę zarówno naszej psychice, jak i organizmowi. Ich niewidzialne wibracje działają na nas stymulująco lub odprężająco.

- Czerwień ( barwa najsilniej stymulująca ludzką psychikę ) Chroni przed stanem zmniejszonej wrażliwości na bodźce fizyczne i psychiczne, utratą zainteresowań, zmniejszeniem liczby kontaktów społecznych czyli apatią. Zapobiega sztywnieniu mięśni i stawów. Dzięki swej intensywnej barwie i odziaływaniu na ludzki organizm, czerwone światło doskonale nadaje się do stymulacji stanu hipnozy. Do wprowadzenia w hipnozę niezbędny jest określony stan emocjonalny - zachwianie, a czerwony silnie wpływa na emocje, z pewnością może to być widok krwi...

- Pomarańcz - pomaga leczyć epilepsję - jest chorobą o różnej etiologii, charakteryzującą się pojawieniem napadów padaczkowych. Napad padaczkowy jest przejściem zaburzeń nerwowych. W Polsce choruje na nią 400, 000 osób. Ponadto wpływa leczniczo na zapalenie oskrzeli a także astme.

- Żółć - kolor, który pomoże niejednej kobiecie, ponieważ może łagodzić bóle miesiączkowe i zaburzenia hormonalne.

- Zieleń - potrafi wzmocnić organizm zaatakowany nowotworem. Wpływa relaksacyjnie i kojąco na ludzki układ nerwowy. Odcień ten często stosuje się we wnętrzach hal fabrycznych czy placówkach szpitalnych w celu zmniejszenia poziomu stresu związanego z pobytem w szpitalu lub w czasie wykonywania pracy.

- Fiolet - korzystnie wpływa na układ odpornościowy oraz pomaga zwalczać rozstrój nerwowy.

- Niebieski - wskazany dla wyczerpanych psychicznie, pomaga uspokoić się i osiągnąć stan wypoczynku, relaksu, np. leżąc na zewnątrz, patrząc w niebo w ciepły i bezchmurny dzień... Ponadto sprzyja samodzielności, ułatwia podejmowanie decyzji, wspiera intuicję.

    Właściwości te były znane i wykorzystywane już przez starożytnych egipskich i greckich lekarzy, np. Hipokratesa. W I w. n. e. pisał o nich także lekarz Aulus Cornelius Celsus. Kiedy jednak nadeszła era chrześcijaństwa, Kościół utożsamiając tę starożytną wiedzę z praktykami pogańskimi, zakazał jej wykorzystywania. Choć terapia przy użyciu kolorów odrodziła się pod koniec XIX wieku, świat lekarski ma do niej sceptyczne podejście.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena