Bez względu na to, czy jesteś rożkiem, gruszką czy jabłkiem, możesz wyglądać i czuć się świetnie. Oto kilka porad stylistki, jak to osiągnąć.

Data dodania: 2011-02-09

Wyświetleń: 4159

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 4

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

4 Ocena

Licencja: Creative Commons


Często szafa pęka w szwach, a my mamy wrażenie że nie mamy nic co mogłybyśmy na siebie włożyć. Cóż - jeśli tak jest, nie jesteś osamotniona! Z takim problemem spotyka się większość z nas.

Jak temu zaradzić? Jak budować swoją szafę, by ciuchy które w niej są były dopasowane dla nas idealnie? Pomoże nam w tym stylizacja sylwetki!

Stylizacja/analiza sylwetki polega na określeniu typu figury oraz dopasowaniu idealnych fasonów i tkanin, które ukryją mankamenty figury, a podkreślą jej atuty. Często pomocny może okazać się stylista bądź doradca wizerunku, który fachowym okiem oceni, pomoże i wesprze w zakresie kreowania naszego wizerunku.

Po pierwsze:  określenie proporcji sylwetki

Podstawową zasadą w stylizacji jest równowaga proporcji. Najkorzystniej prezentuje się sylwetka proporcjonalna, gdzie góra równoważy się z dołem. Omówimy to na podstawie 5 podstawowych typów sylwetek:

GRUSZKA

Cechy charakterystyczne:

- szerokie biodra
- wąskie ramiona
- masywne uda
- wcięcie w talii
- niezbyt duży biust

Aby zrównoważyć proporcje: optycznie należy dodać objętości na górze sylwetki, zakładając ozdobne i kolorowe bluzki (mogą być z bufkami). Dół powinien być stonowany i niezbyt rzucający się w oczy.

JABŁKO
Cechy charakterystyczne:

- wystający brzuch
- brak wcięcia w talii
- duży biust
- często smukłe nogi

Aby zrównoważyć proporcje: optycznie należy odjąć objętości ze środkowej części sylwetki, zakładając bluzki wiązane kopertowo, nieprzyciągające uwagi w okolice brzucha. Jeśli masz zgrabne nogi - podkreślaj je!

ROŻEK 

Cechy charakterystyczne:

- szerokie ramiona
- wąskie biodra

Aby zrównoważyć proporcje: optycznie należy dodać objętości na dole sylwetki, zakładając rozkloszowane spódnice, spodnie o szerszych nogawkach, a na górę - stonowane kolory, nieprzyciągające uwagi.

CHŁOPIĘCA
Cechy charakterystyczne:

- wąskie ramiona
- wąskie biodra
- brak wcięcia w talii
- mały biust

Aby zrównoważyć proporcje: optycznie należy dodać objętości zarówno na górze sylwetki, jak i na dole, aby zaznaczyć bardziej kobiece kształty; należy również pamiętać o podkreśleniu talii. Sprawdzą się tutaj np. spódnice bombki, bluzki z żabotem, zdobieniami, optycznie powiększającymi biust.

KLEPSYDRA
Cechy charakterystyczne:

- wcięcie w talii
- szerokość ramion proporcjonalna do szerokości bioder

Ta sylwetka nie wymaga korekty, jest najbardziej proporcjonalna.

Po drugie: wzory i faktury

Pionowe i poziome pasy nie dla każdego! Jeśli jesteś bardzo wysoka i szczupła raczej unikaj stroju z pionowymi pasami - dodatkowo wydłużą Twoją sylwetkę. Jeśli masz szerokie biodra i bardzo wąskie ramiona - na poziome pasy możesz pozwolić sobie na górze sylwetki.Duże wzory zakładaj tam, gdzie optycznie chcesz zwiększyć objętość sylwetki. Jeśli masz szerokie ramiona a wąskie biodra, załóż spódnicę w duże wzory o nieco rozkloszowanym kształcie. Duże, kolorowe wzory przyciągają uwagę, więc nie stosuj ich w tych miejscach, które chcesz ukryć!Uważaj na lejące tkaniny!

Z pozoru dobrze kamuflują - są rozciągliwe, dlatego Panie w większych rozmiarach dobrze się w nich czują. Jednak często mogą podkreślić fałdki na plecach, brzuchu. Jeśli masz trochę więcej ciałka powinnaś raczej unikać takich tkanin, a wybierać te, które nie będą mocno opinać ciała i nie podkreślą jego niedoskonałości.

Licencja: Creative Commons
4 Ocena