Zanim wybierzesz świadków na swój ślub, zastanów się dłużej, ponieważ na świadkach spoczywa wiele obowiązków związanych z uroczystością. Będą oni całe wesel pełnili wiele wymagających ról. Czym kierować się przy wyborze?

Data dodania: 2011-02-01

Wyświetleń: 2699

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Świadek to nie osoba, która ma tylko zatroszczyć się o dokumenty podczas ślubu i złożyć swój podpis w odpowiedniej rubryce. Zadaniem świadków jest również pomoc w przygotowaniu ślubu, a zwłaszcza wesela. Najlepiej, gdy są to bliskie, zaufane nam osoby.

 

Najlepiej wybrać ich trzy miesiące przed dniem ślubu. Mówi się, że świadkowie powinni być różnej płci. Inni uważają, że świadkami nie może być para; a już pod żadnym pozorem nie może to być małżeństwo. A jak jest w praktyce? Zwyczajowo przyjęło się, że na ślubie świadkami powinna być kobieta i mężczyzna, według reguły: Panna Młoda wybiera kobietę - świadka, Pan Młody – mężczyznę. Jednak jeśli przyszli małżonkowie chcą, żeby przy ich ślubie asystowały dwie osoby tej samej płci, nie ma ku temu żadnych przeszkód. I to bez względu na to, czy narzeczeni biorą ślub cywilny, kościelny czy konkordatowy. Trzeba jednak pamiętać, że świadkowie muszą być pełnoletni i legitymujący się w dniu ślubu dowodem osobistym.

Jeśli ceremonia odbywa się w kościele, warunkiem asystowania jest posiadanie sakramentu bierzmowania. Jeśli chodzi o pokrewieństwo pomiędzy świadkami, to nie ma ono znaczenia; świadkowie mogą być dla siebie obcy, jak również mogą stanowić rodzinę. Tak samo nie jest ważne, czy osoby będące świadkami są wolne, żyją w związku, małżeństwie czy też rozwiodły się albo są wdowcami. Nie ma również żadnych przeszkód, aby para młoda miała po dwóch czy nawet trzech świadków. Wszystko zależy od tego, jaki ksiądz pomaga nam w zorganizowaniu ślubu. W myśl prawa kanonicznego świadek nie musi być wierzący, może być ateistą, bo ma tylko zaświadczyć, że ślub się odbył.

 

Najczęściej świadkami są najbliżsi przyjaciele państwa młodych lub rodzeństwo. Musi to być ktoś zaufany, kto wywiąże się ze swoich obowiązków. Gdy świadkiem kobiety jest mężczyzna, panna młoda powinna wybrać jeszcze dziewczynę, która pomoże jej w organizacji ślubu oraz która będzie sprawowała nad nią opiekę, co również uznaje się za zadanie świadka.

To jej zadaniem jest zorganizowanie wieczoru panieńskiego. Może w tej sprawie konsultować się z przyszłą Panną Młodą, ale do jej obowiązków należy zaproszenie innych dziewczyn, a także zorganizowanie różnych atrakcji. Świadkowa może pomóc również w rozsyłaniu zaproszeń na ślub oraz listów z podziękowaniem za przybycie na ceremonię. Pamiętajmy, że na ślubie świadkowa powinna zajmować miejsce przy pannie młodej – do jej obowiązków należy trzymanie jej bukietu, poprawianie sukienki, trenu i welonu.

 

Natomiast zadaniem świadka jest zorganizowanie wieczoru kawalerskiego. To on zaprasza kolegów, ustala miejsce i troszczy się o ewentualne atrakcje. Pomaga również panu młodemu w kupnie alkoholu, a także rozdaje go podczas wesela. Powinien dbać o to, aby goście byli zadowoleni – obowiązkowo wznosi toast za nowożeńców. Świadek bierze udział w różnych zabawach i tak samo jak świadkowa, rozdaje upominki.

 

Najważniejsze, aby świadkami były osoby na które przyszła Młoda Para może liczyć, nawet po ślubie.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena