Dieta oparta na białkach – czy to może zadziałać? Obecnie dieta proteinowa należy do najbardziej popularnych diet, z której korzystają setki osób zrzucających nadwagę na całym świecie. Dlaczego jest tak popularna?

Data dodania: 2010-12-20

Wyświetleń: 3579

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

1page-img3Przede wszystkim dlatego, że jest skuteczna i nie wymaga bardzo restrykcyjnego ograniczenia żywienia. Oczywiście, nie można jeść wszystkiego, a w fazie I diety, nawet bardzo niewiele – za to można jeść tyle ile się chce!

 

Na jakiej zasadzie działa dieta proteinowa? Aby nie wgłębiać się w szczegóły związane z metabolizmem i rytmem energetycznym człowieka, wystarczy powiedzieć, że białko jest tym składnikiem pożywienia, które wymaga wydatkowania największej ilości energii do strawienia. Poza tym, proteiny mają niski indeks glikemiczny, dzięki czemu dłużej po ich zjedzeniu czujemy się syci. Ilość energii z 1 gramu białka jest też niższa niż ilość kalorii z węglowodanów lub cukrów. Do tego wszystkiego, zwiększenie spożycia białka powoduje wytrącenie się wody z organizmu. To wszystko sprawia, że dieta proteinowa oparta o spożywanie białek i ograniczenie węglowodanów w szybkim czasie daje efekty spadku wagi oraz powoduje, że organizm zaczyna spalać nagromadzony tłuszcz. Jednocześnie, osoba odchudzająca się, choć nie może jeść wielu swoich ulubionych produktów, nie chodzi głodna. Te profity diety proteinowej (lub diety Dukana, jak często nazywa się dietę proteinową od nazwiska jej popularyzatora) powodują, że jest ona tak chętnie stosowana – i z takimi sukcesami!

 

Czy dieta proteinowa jest dla każdego?

Choć z powodzeniem dieta proteinowa stosowana jest przez wielu ludzi na całym świecie, to jednak – tak jak z każdą dietą – tak i z tą trzeba być ostrożnym. Ze względu na silne obciążenie wątroby oraz nerek, nie powinny jej stosować osoby z niewydolnościami tych organów. Warto pamiętać również o tym, żebrak dostarczania do organizmu owoców i wielu warzyw, może doprowadzić do zmniejszenia ilości dostarczanych do organizmu witamin, dlatego najlepiej uzupełniać ich braki suplementami diety. Znaczne ograniczenie innych składników odżywczych (węglowodanów i tłuszczy), może też u niektórych osób powodować poczucie zmęczenia, ospałości czy przygnębienia – w takich sytuacjach należy zwrócić się o pomoc do dietetyka, który pozwoli określić to, czy dieta proteinowa musi zostać przerwana, czy też można ją kontynuować wraz z dodatkowymi suplementami.

 

Ci, którzy rozważają przejście na dietę proteinową powinni pamiętać o tym, że aby rzeczywiście osiągnąć efekt odchudzania na stałe, trzeba z proteinami związać się na całe życie. I choć nie ma potrzeby by ograniczać się do białek już zawsze, to jednak zawsze muszą one być obecne w życiu osoby, która zeszczuplała.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena