Młody człowiek wkraczający w dorosłe życie staje przez szeregiem pokus materialnych. Bo w końcu jak można nie mieć nowego telefonu z aparatem i dostępem do internetu, skoro wszyscy rówieśnicy już mają? Nie zawsze rodzice decydują się na wspomożenie dziecka.

Data dodania: 2010-12-13

Wyświetleń: 8166

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

... często słyszy się popularne wymówki "ja i tata wypruwamy sobie żyły, żeby was wszystkich utrzymać, a ty jeszcze chcesz 1000 złotych na XBoxa?", "gdyby nie cholerne podatki, to dostawałbyś od nas wszystko co chciał", "ja w twoich czasach sam pracowałem w sklepie na ówczesne obiekty pożądania, takie jak dżinsy Odra i radio Unitra".
Pozbawiony pomocy rodziców nastolatek zaczyna samemu myśleć skąd wziąć pieniądze. Kiedy włączy przeglądarkę internetową, na różnych stronach zostaje atakowany "cudownymi" sposobami zarabiania pieniędzy, takimi jak klikanie w banery, spamowanie komenatrzy na blogach linkami z odnośnikiem do ebooka, za sprzedanie którego można dostać prowizję, a także kuriozami w rodzaju zarabiania na sprzedawaniu itemów i postaci w grach sieciowych. Szczerze mówiąc odradzam takie sposoby, gdyż nie zawsze są one pewne, a po drugie stosunek czasu poświęconego na taką pracę do wynagrodzenia zazwyczaj jest niekorzystny.


Jak więc można zarobić będąc nastolatkiem? Kiedy skończymy 16 lat, możemy wyrobić sobie NIP i zgłosić się do pełnoprawnej pracy na pół etatu. Młodych pracowników przyjmuje na przykład McDonald. Zarobki z pracy w tej firmie nie są może oszałamiające, ale za to pracując w McDonaldzie poznajemy standardy koroporacyjne, co może przydać nam się w dorosłym życiu. Zaznaczenie pracy w McDonaldzie w odpowiedniej rubryce CV może być później pozytywnie odebrane przez pracodawcę, ponieważ oznacza to, że kandydat coś już w życiu robił, a nie tylko "studiował".

Skąd wziąć pieniądze

Jeśli nie mamy jeszcze 16 lat, nie należy się poddawać, gdyż nadal istnieje kilka możliwości zarobku. Musimy tylko otworzyć szeroko oczy i umysł. Ostatnio przyszła zima i wielu kierowców nie ma ochoty codziennie odśnieżać podjazdów. Może wypadałoby wyjąć z piwnicy łopatę i zaproponować im pomoc? Zdaję sobie sprawę, że to porada raczej dla chłopaków, ale i dziewczyny mogą znaleźć ciekawe źródła zarobku. Na przykład często się zdarza, że sąsiedzi w bloku potrzebują osoby do wyprowadzenia ich psa, kiedy danego dnia dłużej pracują. Możemy także zrobić użytek z naszych umiejętności? Może lubimy pisać, a nasze wypracowania są zawsze oceniane na czwórki i piątki? Możemy wtedy spróbować swoich sił w lokalnej gazecie. Wystarczy napisać artykuł o rocznicy naszej szkoły albo o problemie Pani Hani z czwartego piętra, którą to denerwują gołębie na parapecie. Jeśli artykuł spodoba się redaktorom, dostaniecie wierszówkę. Inną, ciekawą możliwością jest udzielanie korepetycji dzieciom z podstawówki. Jeśli dobrze się uczycie, zakres ich wiedzy nie powinien sprawiać wam problemu, a możecie zarobić nawet 10-20 złotych za godzinę. Trzeba tylko szukać możliwości, bo pieniądze może nie leżą na ulicy, ale na peweno są dostępne dla każdego, kto zdecyduje się pomagać innym.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena