System rynnowy wymaga ciągłego nadzoru ze strony zarządcy nieruchomości. Nawet jeśli jest dobrze założony to mogą wystąpić w nim drobne lecz pociągające za sobą często poważne skutki uszkodzenia.

Data dodania: 2010-12-09

Wyświetleń: 1434

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

W pierwszych latach eksploatacji uszkodzenia są mało prawdopodobne ale zwłaszcza w okresie jesiennym może dochodzić do zatorów. Z biegiem lat rośnie ryzyko uszkodzenia uszczelek czy pojawienia się rdzy więc kontrole muszą być częstsze i dokładniejsze. Warto zlecić tego typu usługi dekarskie, zaufanemu dekarzowi, który nie tyle wykona powierzone zadania, ale i doradzi.

Rynny nie wymagają aż tak dużo uwagi. Dwa dokładne przeglądy w ciągu roku powinny w zupełności wystarczyć. Ich uzupełnieniem może być, kolokwialnie rzecz ujmując, szybkie rzucenie okiem od czasu do czasu. Pierwszy przegląd powinien odbyć się przed zimą w celu sprawdzenia czy spadające liście w połączeniu z gałęziami nie wytworzyły czopów. Wiosenny przegląd również może polegać na sprawdzeniu przepływu wody ale musi też koniecznie obejmować ogląd w kierunku ewentualnych uszkodzeń. Śnieg i lód mógł swoim ciężarem dokonać zniszczeń. Każdy z przeglądów może obejmować też szczelność czyli sprawdzenie czy nie ma przecieków zwłaszcza w miejscach łączeń. Koniecznie trzeba to robić co kilka lat lub po zauważeniu potencjalnie uszkodzonych miejsc. W trakcie przeglądu można wykonać też proste zapobiegawcze czyszczenie systemu polegające w szczególności na usunięciu większych ilości ziemi i piasku ponieważ takie skupiska brudu mogą zacząć obrastać trawą i mchem, których korzenie szybko niszczą rynny.

Jeśli nasze zabiegi wykażą istnienie uszkodzeń o niewielkim zakresie, możemy przystąpić do samodzielnej naprawy. Pęknięcia i nieszczelności na łączach można łatwo usunąć klejem i silikonem jeśli mamy do czynienia z rynnami stalowymi lub PCW. Orynnowanie cynkowo-tytanowe i miedziane będzie wymagać lutownicy lub kawałka samoprzylepnej papy przykładanej na ciepło w miejscu uszkodzenia. Niewielkie ilości rdzy można zamalować odpowiednimi farbami. Poważniejsze przypadki wymagają wymiany elementu.

Jeśli nie chcemy wykonywać przeglądu sami to możemy skorzystać ze sporej gamy firm dekarskich, które zrobią to za nas. Opłacalne jest to szczególnie na nowych dachach objętych jeszcze gwarancją ponieważ jeśli odkryte zostanie uszkodzenie to nie my będziemy musieli płacić za jego usunięcie. Koszt przeglądu uzależniony jest najczęściej od wielkości i stromizny dachu. Naprawy w większości przypadków wyceniane są indywidualnie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena