Ogrodzenie to niezwykle ważny element każdego ogrodu. Pełni ono nie tylko funkcję zapewniającą bezpieczeństwo ale również chroni przed wtargnięciem niektórych zwierząt do naszego ogrodu, mogących przyczynić się do powstania w nim zniszczeń.

Data dodania: 2010-12-01

Wyświetleń: 1899

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Ponadto ogrodzenie może spełniać funkcję dekoracyjną, wszystko zależy od tego jakich materiałów użyjemy do jego wykonania oraz w jaki sposób je rozplanujemy.

Przed przystąpieniem do prac nad ogrodzeniem należy sprawdzić czy granice działki wyznaczone przez geodetę są widoczne i czy nie zostały zniszczone. Jeżeli tak to powinniśmy powtórzyć pomiary na własny koszt. Już we wstępnym etapie warto porozumieć się z sąsiadami w sprawie planowanego ogrodzenia, aby zapobiec ewentualnym konfliktom w przyszłości. Jeżeli nie mamy zamiaru porozumieć się z sąsiadami w tej kwestii to ogrodzenie powinno zostać postawione na naszej części działki. Przepisy jednoznacznie mówią, że wejście z konstrukcją na teren sąsiedniej działki, wymaga uprzedniego zezwolenia jej właściciela. Warto jest więc ustalić tę kwestię z sąsiadem i ogrodzenie stawiać na granicy działki. Przyjęte jest że właścicielem takiego ogrodzenia jest ten po czyjej stronie stoją słupki.

Budowa ogrodzenia nie wymaga uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę. W niektórych przypadkach będzie jednak potrzebne zgłoszenie, czyli po prostu zawiadomienie starostwa o zamiarze wykonania ogrodzenia. Zgłosić należy budowę lub remont ogrodzeń: od strony dróg, ulic, placów, torów kolejowych i innych miejsc publicznych oraz o wysokości powyżej 2,2 m – bez względu na to, czy są sytuowane od strony drogi, czy od strony działki sąsiada. Jeżeli nosimy się z montażem siatki ogrodzeniowej lub też ogrodzenia którego wysokość nie przekracza 2,2 m, lokalizowane pomiędzy sąsiednimi działkami, nie wymagają ani pozwolenia, ani zgłoszenia.

Na rynku materiałów budowlanych występuje duża ilość materiałów do wykonania ogrodzenia,. Do najpopularniejszych należą stal, drewno beton, oraz na samym końcu tworzywa. Najbardziej popularne w Polsce są siatki naciągane, montowane na tradycyjnych słupkach rurowych. Do tej pory było to najtańsze i najbardziej popularne rozwiązanie na rynku. Dzisiaj jednak coraz częściej decydujemy się na ogrodzenia będące ozdobą naszej posesji. Korzystamy z różnych materiałów i kształtów. Najwspanialsze wizualne efekty dają stare techniki kowalskie, są zarazem bardzo pracochłonne. Wartość pracy poznaje się po solidności i precyzji wykonania szczegółów. Takie ogrodzenie nie tylko wspaniale spełnia swoje funkcje, ale i doskonale zdobi naszą posesję. Dobrze dobrane staje się jej wizytówką. Do takiego pięknego ogrodzenia warto także zamontować gustowną bramę wjazdową oraz furtkę. Taka kompozycja z pewnością będzie niemałym powodem do dumy właściciela posesji.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena