Okres wakacyjny to sezon wyjazdów urlopowych i podróży. Kiedy my planujemy swoje wakacje złodzieje zacierają ręce planując liczne włamania.

Data dodania: 2010-11-23

Wyświetleń: 1677

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Podczas wakacyjnego wypoczynku nasze domy pozostają puste, często bez opieki co jest dla włamywaczy wręcz zachętą do popełnienia przestępstwa. Statystyki policyjne pomimo znacznego spadku ilości włamań są dalej zatrważające w samym 2009 roku dokonano ich 55120. Warto zatem jest odpowiednio przygotować swój dom przed wyruszeniem na wakacje.

Oczywiście nie zawsze jesteśmy w stanie uniknąć włamania, niemniej jednak możemy takie ryzyko zminimalizować. Większość zgłaszanych na policję włamań to robota mało wyrafinowana – wybicie szyby, wyważenie drzwi lub okna, rozwiercenie zamka. Zabezpieczenie przed takim mniej wyrafinowanym rabusiem jest możliwe.
W jaki sposób to zrobić postaram się opisać w niniejszym artykule.

Najczęściej włamywacze dokonują przestępstwa przez okna. Przeważnie polega to na wepchnięciu całego skrzydła okiennego do wewnątrz, ewentualnie wybicie szyby lub też wyważenie okna, które zostało pozostawione uchylone.

Najskuteczniejszym rozwiązaniem tego problemu mogą być kraty montowane w oknach, jednak metoda ta cieszy się coraz mniejszą popularnością. Spowodowane jest to względami estetycznymi jak również, rozwiązanie to odetnie nam drogę ucieczki, jeżeli w mieszkaniu wybuchłby pożar.

Producenci okien, drzwi wewnętrznych i antywłamaniowych wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów proponują szereg różnych rozwiązań dotyczących uniemożliwienia wtargnięcia do wnętrza naszych domów. Przede wszystkim grube (np. 1 cm), trudne do zbicia szyby, klejone z warstwami folii. Dodatkowym zabezpieczeniem takiego okna powinny być antywłamaniowe okucia oraz elementy antywyważeniowe w konstrukcji samej ramy. Przydadzą się również klamki z zamkiem na kluczyk.

Dodatkowym rozwiązaniem zabezpieczenia okien i drzwi balkonowych mogą być rolety zewnętrzne. Inwestycja ta z pewnością się opłaci jeżeli często podróżujemy.

Również wymiana zamków w drzwiach na atestowane z pewnością zmniejszy ryzyko włamania. Zamki atestowane są oznaczane klasami A, B, C lub też według nowych norm europejskich są to klasy 1, 2 lub 3. Im wyższe oznaczenie tym zamek jest bezpieczniejszy. Jeżeli dobrze zainstalujemy zamek w drzwiach, powinien on wytrzymać próbę włamania przez przynajmniej pół godziny.

Zamków w drzwiach możemy oczywiście zamocować kilka. Najlepiej, jeśli skobel wchodzi w futrynę w kilku punktach oraz np. dodatkowo w próg.

Najlepszym jednak zabezpieczeniem mieszkania przed włamaniem jest troskliwy i czujny sąsiad. Jeżeli jesteśmy w dobrych stosunkach z którymś z sąsiadów poprośmy go o obserwację mieszkiania podczas naszej nieobecności. Zostawmy mu także kluczyk do skrzynki, aby mógł ją regularnie opróżniać. Zapchana skrzynka jest sygnałem dla przestępcy, że właściciela nie ma przez dłuższy okres w domu.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena