Czym tak na prawdę jest Konkurs Piosenki Eurowizji? Dla jednych festiwal polityczny, dla innych widowisko muzyczne z wieloma dobrymi utworami. Poznaj zasady Eurowizji, która co roku zapewnia niesamowite emocje.

Eurowizja (z j. ang. Eurovision Song Contest), tak potocznie nazywa się w Polsce Konkurs Piosenki Eurowizji, który jest organizowanym od 1956 roku corocznym festiwalem muzycznym. W Konkursie Eurowizji biorą udział muzyczni reprezentanci z ponad 40 krajów z całej Europy, a także spoza jej granic (m. in. Izrael). Podczas Konkursu Eurowizja prezentowane są "na żywo" kompozycje reprezentujące poszczególne kraje, następnie rozpoczyna się ogłaszanie wyników głosowania widzów i jurorów z każdego państwa biorącego udział w konkursie. Zwycięzca otrzymuje statuetkę Grand Prix, natomiast kraj który reprezentował otrzymuje prawo do organizacji imprezy w przyszłym roku. Cały program trwa około trzech godzin. Obecnie festiwal podzielono na 2 półfinały (odbywają się we wtorek i czwartek, przed sobotnim finałem) w których bierze udział ok. 20 państw, w wyniku głosowania widzów i jurorów do finału przechodzi najlepsza dziesiątka z każdego półfinału. Udział w wielkim finale mają zapewnione Wielka Brytania, Hiszpania, Niemcy oraz Francja (tzw. "Wielka Czwórka") oraz gospodarz imprezy.

Finał Eurowizji odbywa się w jedną z majowych sobót, zakwalifikowane kraje walczą w nim o tytuł Grand Prix Eurovision Song Contest. Po zaprezentowaniu się wszystkich wykonawców rozpoczyna się procedura głosowania. Początkowo o tym kto wygra Eurowizję decydowali wyłącznie jurorzy, od 1998 roku oddano wyniki konkursu w ręce widzów, natomiast obecnie obecnie ze względu na problem politycznego głosowania zdecydowano się w połowie zwrócić prawo głosu jurorom, którzy stosunkiem głosów 50/50 z widzami decydują o wynikach.

Konkurs Piosenki Eurowizja przyciąga przed ekrany telewizorów coraz większa widownię na całym świecie, obecnie każdy z koncertów śledzi ponad 100 milionów widzów w Europie, Ameryce, a także w Australii, co czyni Eurowizję największym widowiskiem telewizyjnym na świecie.

Selekcje narodowe "Krajowe Eliminacje", których zadaniem jest wyłonienie polskiego reprezentanta odbywają się w styczniu lub w lutym. Pomimo nie najlepszych wyników Polski w ciągu ostatnich lat, coraz większa ilość wykonawców ubiega się o prawo reprezentowania Polski.

Niektórzy uważają ten konkurs za tandetny, w którym o tym kto wygra decyduje wyłącznie polityka i sympacje między krajami, lecz możemy być pewni, że nigdy nie zabraknie w nim dobrych i ciekawych kompozycji. Fanom coroczne preselekcje do Konkursu Piosenki Eurowizji w wielu krajach zapewniają niezapomniane emocje, dzięki nim poznają twórczość wykonawców, których nie znali wcześniej. Z całą pewność ten największy konkurs piosenki jakim jest Eurowizja będzię trwać co najmniej przez kolejne 56 lat.

Licencja: Creative Commons