Program Rodzina na Swoim funkcjonuje od 2007 roku. Od momentu jego rozpoczęcia nastąpiło w nim kilka zmian. Jednak w porównaniu ze zmianami planowanymi na ostatnie dwa lata jego funkcjonowania można powiedzieć, że były to zmiany kosmetyczne.

Data dodania: 2010-10-02

Wyświetleń: 1795

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Co takiego szykują nam, zatem rządzący? Według projektu zmian w ustawie regulującej działanie programu Rodzina na Swoim mielibyśmy do czynienia z małą rewolucją.

Po pierwsze do programu zostałyby dopuszczone osoby samotne, czyli tak zwani single. Do tej pory uczestnikami programu mogą być małżeństwa bez względu na to czy posiadają potomstwo czy też nie oraz osoby samotnie wychowujące dzieci. W przypadku osób samotnych (jeżeli planowane zmiany wejdą w życie) będą one mogły nabywać nieruchomości z pomocą państwa, ale maksymalny metraż takiego mieszkania będzie mniejszy niż ma to miejsce w przypadku osób uprawnionych obecnie. Zmiany mają również dotyczyć rynku, z jakiego będzie można pozyskać za pośrednictwem kredytu z dopłatami nieruchomość. Aktualnie mieszkania czy też domy można kupować zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym. Jeżeli planowana reforma wejdzie w życie rynek wtórny zostanie dla takich osób zamknięty. Nieruchomości będzie można kupować wyłącznie na rynku pierwotnym, czyli będą to nowe mieszkania.

Jest jeszcze jedna bardzo ważna zmiana, która może odbić się na popularności programu Rodzina na Swoim. Mowa tutaj o planowanej granicy wieku. Miałaby ona wynosić 35 lat. W związku z tym z kredytu preferencyjnego nie mogliby skorzystać ludzie powyżej tego wieku. Na dzień dzisiejszy nie ma żadnych ograniczeń wiekowych, poza tym, że im starszy wiek kredytobiorcy tym krótszy maksymalny okres spłaty kredytu z dopłatą.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena