0 głosów

Najlepszym i najtańszym sposobem na założenie bloga jest skorzystanie z jednej z gotowych platform. Chociaż, jeżeli myślisz o tym poważnie, to lepiej jest zainwestować trochę pieniędzy i najlepiej założyć blog na własnej domenie, ale po kolei.

Korzysta z nich bardzo dużo Polaków, co daje możliwość dużej ilości odwiedzin ze strony polskich internautów. W przypadku platform, których właścicielami są Onet.pl (http://blog.onet.pl/) i wp.pl (http://bloog.pl) czasami zdarza się, że Twój blog trafi na pierwszą stronę, a wtedy ilość wejść może dojść nawet do kilkudziesięciu tysięcy w ciągu jednego dnia.

Wady

Na blogu przymusowo wyświetlane są bandery reklamowe, na których zarabia tylko właściciel platformy, a Ty nic z tego nie masz. Co więcej nawet nie masz takiej opcji, aby z nich zrezygnować. Często występująca przymusowa częstotliwość logowania się do konta. Na przykład, jeżeli na http://blog.onet.pl/ nie zalogujesz się raz w miesiącu, to blog zostanie bezpowrotnie usunięty. Taka opcja nie jest zachęcająca. Wyobraź sobie, że jedziesz na dłuuuugi urlop, albo zdarzy się wypadek losowy i co? Bum! Nie ma Twojej wypieszczonej perełki. Utrudnienia w przenoszeniu napisanych w pocie czoła artykułów w inne miejsca. Jeżeli kiedyś zdecydujesz, że chcesz, aby Twój blog stał się Czymś Więcej i zdecydujesz się przenieść treść bloga w inne miejsce, to będziesz to musiał zrobić artykuł po artykule. 

Na swoim blogu eksperckim musisz mieć kontrolę nad tym, jaka treść się na nim pojawia. Niekontrolowane reklamy nie wchodzą w grę. Ty na przykład piszesz o ubezpieczeniach, czy pieniądzach, a tu reklama Domestosa, albo nowej płyty Dody…

Zagraniczne Platformy do Blogowania

Dwie do wyboru, godne uwagi, oferujące obsługę w j. polskim to www.Blogger.com  należący do Google orazwww.WordPress.com . Obydwie platformy nie wyświetlają reklam. Jeżeli chcesz to na blogger.pl jest to dostępne jako opcja, a wtedy Ty zarabiasz na reklamach. W wordpress.com nie ma takiej możliwości wcale, jest platforma całkowicie bez reklam.

Obydwie mają możliwość łatwego archiwizowania i wygodnego przenoszenia treści na inne blogi.

Jest wielu zwolenników blogger.com i wielu wordpress.com. Moim zdaniem jednak blogger.com ma jedną ciekawą przewagę, do której Google oficjalnie się nie przyznaje.

Jest to szybkie wysokie pozycjonowanie w wyszukiwarce Google przy spełnieniu określonych warunków i wykonaniu najprostszych zabiegów promocyjnych, o czym napiszę w następnych odcinkach. Trudno mieć pretensje o to, że matka kocha bardziej swoje dzieci. Google jest bliżej do własnych oprogramowań niż do innych.

Zdarzyło mi się 2 razy, że po opublikowaniu artykułu w blogu, znajdował się na pierwszej stronie wyszukiwań już po 4 godzinach!

Dlaczego jeszcze polecam blogger.com? Bloga zakłada się w trzech prostych krokach, całość jest po polsku, do bloga możesz dokładać dowolną ilość zdjęć, elementów HTML i innych opcji, konto ma pojemność 1 GB, czyli bardzo dużo, łatwo jest zarządzać układem, wyglądem i treścią, gdy będziesz chciał na blogu zarabiać pieniądze, w łatwy sposób możesz dodać reklamy Google (tej opcji nie daje wordpress.com).

Licencja: Creative Commons