W dzisiejszych czasach technologia tak poszła do przodu, że każdy kompozytor może tworzyć swoje własne utwory w domowym studio. W jaki sposób stworzyć sobie takie miejsce pracy?

Początki zawsze są trudne. Zawsze tak jest, ale nie można się zrażać, ponieważ każdy człowiek jest w stanie pokonać takie trudności. Z tworzeniem swojego domowego studia jest podobnie. W przypadku, gdy jesteśmy już trochę obeznani z komputerami, internetem i innymi urządzeniami sprawa jest dużo prostsza.

Podkłady muzyczne zaczniesz tworzyć, gdy zaopatrzysz się w następujący sprzęt: komputer, klawiatura sterująca, wtyczki VSTi, program DAW oraz słuchawki i monitory studyjne. Te wszystkie rzeczy są niezbędne nawet w przypadku domowych produkcji muzycznych. Postaram się teraz dokładnie opisać co z czym się wiąże oraz jak osiągnąć oczekiwany efekt.

Komputer to takie serce domowego studia. Musisz zainstalować na nim program DAW czyli środowisko muzyczne, w którym będziesz komponował. Ja ze swojej strony na początek polecam FL Studio jednak najlepiej będzie, jeśli sprawdzisz wszystkie dostępne programy na rynku i dobierzesz sobie najodpowiedniejszy dla siebie.

Kolejna sprawa to klawiatura sterująca. Będzie ona potrzebna do grania na wtyczkach VSTi w czasie rzeczywistym. Możesz również wykorzystać do tego celu klawiaturę komputera, ale to bardzo niewygodny sposób. Klawiaturę sterującą możesz w najgorszym wypadku zrobić z Keyboard'a podłączając go do komputera przez interfejs midi.

Słuchawki i monitory studyjne również będą Ci bardzo potrzebne. Gdy dojdziesz do etapu robienia mixu i masteringu w swoich utworach będziesz musiał regulować całość na podstawie właśnie tego dźwięku ze słuchawek i monitorów studyjnych. Co to są monitory studyjne? To po prostu głośniki, które nie mają podbitych żadnych tonów. Ukazują Ci one prawdziwy obraz Twojego utworu bez zbędnych dodatków i podbić.

Warto również swój materiał świeżo po nagraniu słuchać w samochodzie, iPodzie itp. Zanim pochwalisz się swoim znajomym swoją najnowszą produkcją musisz być pewnien, że mix i mastering utworu jest w miarę przyzwoicie wykonany i nie będzie brzmiał gorzej na sprzęcie Twoich znajomych. W domowych warunkach trudno jest osiągnąć idealny efekt, ale pewne podstawowe sprawy są do wykonania.

Gdy już będziesz posiadał swoje domowe studio nie może zabraknąć w nim wirtualnych instrumentów i efektów. Na szczęście tzw. wtyczki VST są dostępne w internecie dla każdego, często nawet za darmo. Jeśli będziesz potrzebował ciekawych wtyczek szukaj ich również na moim blogu.

Licencja: Creative Commons