Wielu uzdrowicieli i praktykujących medycynę naturalną wierzy, że większość chorób ma swoje korzenie głeboko w zakamarkach duszy. Uzdrowiciele i szamani nie rozdzielają właściwie materii i ducha.

Data dodania: 2010-09-22

Wyświetleń: 2393

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zrozumienie aromaterapii polega na uznaniu faktu, iż „substancje witalne”, takie jak krew i inne płyny ustrojowe są manifestacją energii w ciele. Tak samo jak olejki esencjonalne są „substancją witalną” rośliny powstałą w procesie synergii rośliny z energią słoneczną.

Krótka historia aromaterapii

Rośliny aromatyczne były używane przez człowieka od zarania historii. G. Mojay w swej książce: „Aromatherapy for healing the spirit” pisze, że istnieją dowody na to, że ponad 4000 lat temu starożytni Sumerowie używali pachnacych ziół takich jak cyprys i mirra. W 1870 G. Ebres odkrył 21-metrową rolkę papirusu, przedstwiającą listę ponad 850 egipskich remediów roślinnych, datowaną na około 1500 r p. N. E.

Powszechnie znanym jest fakt, iż starożytni Rzymianie i Grecy byli mistrzami sztuki zapachowej. Używali oni bardzo prymitywnych metod do produkcji olejków esencjonalnych, ale byli w stanie stworzyć zarówno perfumy jak i mazidła. Te praktyki były początkiem tradycji, która przetrwała kilka cywilizacji i rozwinęła się razem z nauką i medycyną bazując na wiedzy empirycznej oraz intuicji.

Metody użycia olejków esencjonalnych

Istnieje wiele metod aplikacji olejków – zarówno w celach terapeutycznych jak i relaksacyjnych. Poniższe metody należą do najpopularniejszych i najbezpieczniejszych. Jakąkolwiek metodę wybierzemy, wpłynie to korzystnie na zdrowie fizyczne, mentalne i duchowe.

UWAGA: olejki esencjonalne i zpachowe nigdy nie powinny być spożywane, chyba że przepisane jest to przez lekarza lub wykwalifikowanego praktyka.

1. METODA: masaż

PROCEDURA: osoba masowana powinna być przykryta ręcznikami oprócz miejsca które jest aktualnie masowane. Masaż powinien trwać do 90 min.

DOZOWANIE: 7-10 kropel olejku esencjonalnego rozprowadzic w 25 ml. olejku przewodzącego (może to być oliwka dla dzieci lub jaki kolwiek olejek pochodzenia roślinnego)

KORZYŚCI: Masaż poprawia zdrowie fizyczne i psychiczne. Działa rewelacyjnie na zmęczone i obolałe mięśnie, atakże na napięcie nerwowe i przemęczenie

2. METODA: Maści i kremy

PROCEDURA: Metoda ta wymaga bazy kremowej (najlepiej jesli zrobiony jest on z olejów pochodzenia roślinnego i tłoczonych na zimno). Oprócz olejków zapachowych można dodać również wyciagi z ziół, np, nagietka

DOZOWANIE: 5-20 kropel na 50 g kremu

KORZYŚCI: Wieksza dawka olejku może być aplikowana na siniaki, zwichnięcia, bolące stawy. Mniejsza dawka koi wrażliwą i opuchniętą skórę.

3. METODA: kompresy, okłady

PROCEDURA: dodajemy olejek esencjonalny do miski z wodą zimna lub ciepłą. Moczymy czysty kawałek naturalnej tkaniny, odciskamy i okładamy chore miejsca na około 5 minut. Powtarzamy 2-4 razy.

DOZOWANIE: 3-5 kropli Na 600 ml wody

KORZYŚCI: Goracy kompres jest odpowiedni w wypadku przeziębienia charkteryzującego się bolem stawów i mięśni. Zimne oklady dziłają kojąco na miejsca rozpalone, opuchnięte z uczuciem pieczenie.

4. METODA: parówka

PROCEDURA: Dodoajemy olejku esencjonalnego do miseczki z wrzątkiem. Przykrywamy głowę ręcznikiem, wdychamy parę prze 1-2 minuty. Powtarzamy czynność 2-4 razy.

DOZOWANIE: 2-3 krople na 600 ml wody

KORZYŚCI: Wpływa korzystnie na wszelkie problemy z ukladem oddechowym, włączając oskrzela, zapchane zatoki, kaszel, ból gardła, przeziębienie i grypę.

5. METODA: kąpiel

PROCEDURA: dodajemy olejek esencjonalny do bardzo ciepłej wody, rozprowadzając krople po całej kąpieli. Zanurzamy się w wannie relaksując się tyle czasu ile potrzebujemy.

DOZOWANIE: 4-6 kropli – dorośli

3-5 kropli – 13- 16 lat

2-4 kropli – 10-12 lat

1-3 kropli – 7-9 lat

1-2 kropli – 4-6 lat

1 kropla – dzieci poniżej 3 lat

KORZYŚCI: kąpiele takie są szczególnie korzystne przy napięciach nerwowych, oraz zmęczonych i bolących mięśniach. Na bezsenność używamy: lawendę, pomarańczę i rumianek – kąpiel taką bierzemy przed snem.

6. METODA: parowanie

PROCEDURA: wlewamy olejek na podstawkę (zawierającą wodę), którą można bezpiecznie podgrzewać

DOZOWANIE: 5-20 kropel

KORZYŚCI: Metoda ta jest stosowana głównie dla podniesienia nastroju i humoru. Poza tym niektóre olejki dezynfekują powietrze w pomieszczeniu, co wplywa korzytnie na oddychanie.

c.d.n.

Źródło: Gabriel Mojay, Aromatherapy for healing the spirit

Licencja: Creative Commons
0 Ocena