Każdy człowiek, niezależnie od płci posiada swoją osobowość, która przekłada się na życie seksualne. Osobowości te  można podzielić na dwie grupy: ekstrawertywne i introwertywne. Jedne osoby mogą posiadać cechy wyłącznie jednej osobowości i może posiadać cechy mieszane z przewagą jednej lub drugiej grupy.

Data dodania: 2010-09-19

Wyświetleń: 3112

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Podział na dwie grupy: ekstrawertywne i introwertywne jest bardzo ogólnikowy i wywodzi się z typologii Junga. Jednakże trafnie opisuje zachowania wielu osób. Należy podkreślić tutaj, że każda osobowość ma zarówno swoje zalety jak i wady.

Typ ekstrawertywny charakteryzuje się większą łatwością nawiązywania nowych kontaktów erotycznych i większym skierowaniem swojego „JA” na zewnątrz siebie. Osoby takie częściej realizują swoje fantazje seksualne. Kobiety posiadające takie cechy częściej osiągają orgazm od introwertyczek, które często mają z nim problem. Z kolei wiele przeprowadzonych badań potwierdziło, że mężczyźni posiadający przewagę tego typu osobowości posiadają zaburzenia czasu trwania stosunku – przedwczesny wytrysk.

Typ introwertywny charakteryzuje większe skierowanie swojego „JA” do wewnątrz siebie. Osoby takie mają większe trudności w nawiązywaniu nowych kontaktów. Zbliżenia seksualne takich osób maja większą więź uczuciową. Mimo, że kobiety introwertywne częściej mają problemy z osiąganiu orgazmu, którą to zdolność dłużej rozwijają, to jak go osiągną, towarzyszy im głębszy wymiar. Posiadanie przewagi cech introwertywnych u mężczyzn, często wiąże się z problemami z osiąganiem wzwodu. Ponadto ekstrawertycy są bardziej konfliktowi, kiedy u introwertyków narasta on stopniowo.

Na koniec należy jasno powiedzieć, że żadna z podanych osobowości nie jest lepsza ani gorsza. Każda posiada swoje cechy pozytywne jak i negatywne.  Częstymi problemami natury psychicznej jest zazdroszczenie innym osobom cech, których samemu się nie posiada. Osoba taka uważa, że gdyby posiadała takie cechy, byłaby lepsza a w obecnej (rzeczywistej) formie nie akceptuje swojego „JA”.

To czy ktoś prowadzi ciekawe życie seksualne nie zależy od posiadanych cech. Podstawą osiągnięcia zdrowia psychicznego i szczęścia seksualnego jest akceptacja samego siebie. Jeżeli posiadamy jakieś negatywne cechy, to należy nad nimi pracować i sprawiać, żeby zwiększała się akceptacja siebie i zgodność „JA” z realnym.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena