Wiele osób bywa zaskoczonych cenami poszczególnych rzeczy i usług w Chorwacji, dlatego postanowiliśmy przygotować mały przewodnik, który, mamy nadzieję, pozwoli uniknąć pewnych kosztów lub zmniejszyć je podczas wakacji w Chorwacji.

Data dodania: 2010-08-29

Wyświetleń: 2574

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Generalnie Chorwacja nie jest krajem szczególnie drogim, ale tak jak i na innych popularnych kierunkach turystycznych, tak i tutaj na turystów czyhają pewne pułapki, które mogą poważnie nadwyrężyć wakacyjny budżet. Jeżeli więc tym co Cię interesuje są Chorwacja apartamenty, gdyż planujesz wymarzone wczasy nad Adriatykiem, poniższe informacje naprawdę mogą Ci się przydać.

Ceny za używanie telefonów komórkowych w Chorwacji:

Chociaż znaczenie słowa Roaming powinno być dzisiaj znane mniej więcej wszystkim, którzy decydują się na wczasy za granicą, rozmowy telefoniczne pozostają numerem jeden wśród kosztów, których można uniknąć. Typowym błędem popełnianym przez osoby na wczasach w Chorwacji jest myślenie, że kraj ten jest członkiem Unii Europejskiej i operatorzy zostali zmuszeni przez odpowiednie przepisy do obniżenia stawek za połączenia roamingowe. Chorwacja jednak nie jest członkiem UE i dlatego przepisy unijne jej nie dotyczą!

Fakty:
Gdy używasz polskiego telefonu komórkowego będąc w Chorwacji płacisz zarówno za rozmowy i smsy wychodzące jak i przychodzące.

Cena roamingu jest ustalana przez Twojego polskiego operatora telefonii komórkowej. Przesyłanie danych również podlega opłacie roamingowej.

Jak zaoszczędzić:
- Sprawdź stawki za używanie telefonu w roamingu w Chorwacji ZANIM pojedziesz na wakacje.
- Wyłącz pocztę głosową, a najlepiej wyłącz telefon.
- Używaj międzynarodowych kart telefonicznych, które można kupić na poczcie i większości kiosków w Chorwacji.
- Używaj kafejek internetowych, które można znaleźć w każdej miejscowości turystycznej w Chorwacji.
- Kup miejscową kartę SIM i używaj jej dla rozmów przychodzących.
- Jeżeli przywiozłeś ze sobą laptopa, możesz kupić chorwacką kartę (przy niewielkiej ilości wysyłanych/przyjmowanych danych, ceny są stosunkowo niskie).

Ceny publicznego transportu, taksówek, transferów, pociągów i autobusów:

Jeżeli nie przyjechałeś samochodem ani nie planujesz go wypożyczyć, ale mimo to pragniesz pozwiedzać okolicę, do wyboru masz 4 opcje poruszania się.

Najdroższym środkiem transportu jest taksówka. W naszej opinii taksówki w Chorwacji są zdecydowanie za drogie, a na dodatek cena za przejazd z punktu A do B może być zupełnie inna w zależności od tego do jakiej taksówki się wsiadło. Radzimy zatem unikać taksówek w Chorwacji, zwłaszcza jeśli dysponujesz ograniczonym budżetem.

Drugim najdroższym środkiem transportu są rezerwowane z wyprzedzeniem transfery. Ceny w Chorwacji za tego typu usługi wahają się od 1.2 do 1.5 Euro za kilometr przy 1-3 osobach. Mimo że transfery są stosunkowo drogie, mają tę przewagę nad taksówkami, że znamy cenę z góry. Jeśli podróżujemy w grupie 4-8 osób ceny robią się całkiem przyzwoite i warto zastanowić się nad wykupieniem takiego transferu z lotniska, ze względu na dużą oszczędność czasu.

Jak zaoszczędzić:
- Jeżeli wynajmujesz kwaterę, domek, willę czy apartament w Chorwacji bezpośrednio od właściciela, zawsze zapytaj czy przypadkiem nie jest on w stanie zorganizować transferu z i na lotnisko dla Ciebie i Twojej grupy. Takie rozwiązanie może być zdecydowanie tańsze.
- W przypadku większych miast, przy lotniskach funkcjonują lotniskowe autobusy, które kursują stosunkowo często.

Pociąg – Chorwacja nie ma w pełni rozbudowanej sieci kolejowej i pociąg może stanowić tylko pewne uzupełnienie dla innych środków transportu, przydatnym jeśli podróżujesz z Zagrzebia to głównych miast na wybrzeżu takich jak Rijeka, Zadar czy Split.

Autobus – Zdecydowanie najbardziej popularny środek publicznego transportu w Chorwacji. Można znaleźć połączenie autobusowe praktycznie do każdego miasta, a kursy odbywają się zgodnie z rozkładem. Ceny są niskie w porównaniu do innych środków transportu.

Przykładowe ceny autobusów w Chorwacji:
Zagrzeb – Split – 170kn (ok. 400km)
Zagrzeb – Rijeka – 113kn (172km)
Zagrzeb – Rovinj – 167kn (ok. 280km)
Zagrzeb - Zadar – 124kn (250km)
Split – Dubrownik – 98kn (220km)
Split – Trogir – 16kn (30km)

Podane powyżej ceny autobusów w Chorwacji mogą nieco się różnić z faktycznymi cenami w zależności od firmy przewozowej. Ceny dotyczą przejazdu w jedną stronę i zostały zebrane w 2009 roku.

Jak zaoszczędzić:
- W większości większych miast funkcjonują specjalne zniżkowe karty, które można kupić w kioskach przy głównym dworcu autobusowym.

Ceny związane z poruszaniem się po Chorwacji samochodem:


Niezależnie od tego czy przyjechałeś do Chorwacji własnym samochodem czy wypożyczyłeś auto na miejscu, musisz się liczyć z następującymi kosztami:

Ceny paliw (sierpień 2010) – ok. 8kn za litr benzyny bezołowiowej 95, ok. 7.70kn za litr oleju napędowego i ok. 4.30kn za litr gazu LPG.

Ceny za przejazdy autostradami – przykładowe ceny (marzec 2009):
Zagrzeb – Zadar – 105kn
Zagrzeb – Split – 157kn
Zagrzeb – Ravca - 187kn

Należy pamiętać, że lokalne drogi, które są bezpłatne mogą być bardzo zatłoczone latem, jednak jeśli nigdzie Ci się nie spieszy, korzystając z nich zamiast z autostrad możesz sporo zaoszczędzić.

Mandaty – kontrole prędkości przeprowadzane przez policję na lokalnych drogach są dość częste, więc radzimy przestrzegać ograniczeń. Na autostradach policja używa anonimowych, nieoznakowanych samochodów aby łapać piratów drogowych. Maksymalne dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi kierowcy to 0,5 promila.

Rezerwacja prywatnej kwatery w Chorwacji:

Zdecydowanie najkorzystniejszym sposobem poszukiwania kwatery, apartamentu czy will w Chorwacji są portale z ofertami wynajmu bezpośrednio od właścicieli. Działają one w taki sposób, że właściciel wnosi niewielką, roczną opłatę za publikację swojej oferty. Nie jest pobierana żadna prowizja od wykonanej rezerwacji, co jest niezwykle korzystne, gdyż prowizja taka zawsze jest przerzucana na turystę. Oznacza to oszczędność rzędu 20-30% w stosunku do wynajmu takiej samej kwatery poprzez agencję. Jeśli zdecydujesz się na wynajem kwatery w Chorwacji bezpośrednio od właściciela musisz jednak liczyć się z tym, że komunikacja mailowa z właścicielami wymaga czasem nieco cierpliwości. Większość z nich nie jest nawykła do używania poczty elektronicznej, przynajmniej nie codziennie. Jednak biorąc pod uwagę oszczędności wynikające z rezerwacji bezpośrednio u właściciela, z pewnością gra jest warta świeczki.

Jak zaoszczędzić:
- Jeżeli jesteś elastyczny pod względem dnia przyjazdu i wyjazdu, istnieje możliwość znalezienie apartamentów dostępnych na przykład od środy do soboty w następnym tygodniu. Dla właściciela/agenta taka luka bywa kłopotliwa, więc może uda Ci się wynegocjować 1-2 dni gratis.
- Jak wspomnieliśmy już wcześniej, jeśli przylatujesz na miejsce samolotem, powinieneś spytać właściciela czy nie oferuje usługi transferu z i na lotnisko.
- Niektórzy właściciele oferują wieczorki z barbecue, darmowe wino, oliwę z oliwek lub inne rzeczy, które mogą pozwolić na pewne oszczędności.

Inne przydatne informacje dotyczące zakwaterowania w Chorwacji:

W rzadkich przypadkach właściciele nieruchomości wakacyjnych nie przestrzegają reguł. Nie jest to problem duży ani częsty, ale wymienimy kilka rzeczy, o których warto wiedzieć, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.

Za każdą noc, którą turysta spędza w Chorwacji, właściciel nieruchomości, w której dany turysta jest zakwaterowany musi odprowadzić podatek turystyczny (ok. 1 Euro za dzień). Ta procedura z reguły nie jest skomplikowana, gdyż odpowiedzialność za nią w całości bierze na siebie właściciel. Podczas rezerwacji warto jednak zwrócić uwagę czy podatek turystyczny został wliczony w cenę, czy też nie. Jeśli właściciel stwierdzi, że podatek musisz zapłacić sam na policji, może to oznaczać (ale nie musi!), że nieruchomość jest wynajmowana nielegalnie.

Zgodnie z chorwackim prawem podatek turystyczny musi być zapłacony za każdy nocleg w Chorwacji (nawet jeśli zatrzymujesz się u przyjaciół). W myśl tego prawa istnieje możliwość nałożenia grzywny jeśli turysta przybywa do Chorwacji bez dokonanej wcześniej rezerwacji noclegów lub bez żadnego potwierdzenia odnośnie miejsca, w którym planuje się zatrzymać. W praktyce tego typu grzywny nakładane są niezwykle rzadko.

Zdarza się także, że właściciele/agenci mają problemy z dokładnym oszacowaniem odległości, warto więc zawsze, mając dokładny adres, sprawdzić go np. na mapach Google.

Jadanie w restauracjach w Chorwacji:

Chorwacja ma jedne z największych rezerw wody pitnej doskonałej jakości, co oznacza, że w normalnych okolicznościach można pić wodę bezpośrednio z kranu bez żadnych obaw. W restauracji można np. zamówić wodę z kranu z lodem: “Obicna voda sa ledom” zamiast wody butelkowanej.

Większość miejsc gdzie serwowana jest pizza ma w ofercie pizze rodzinne (Jumbo Pizze). Można je zazwyczaj zamówić z dwoma lub czterema różnymi dodatkami (różne dodatki na poszczególnych częściach pizzy), co z reguły wychodzi taniej niż zamawianie czterech małych pizzy.

Mamy nadzieję, że w naszym małym przewodniku znalazłeś kilka rad, które pozwolą Ci obniżyć koszty podczas wyjazdu do Chorwacji. Teraz nie pozostaje już nic innego jak zarezerwować wymarzoną kwaterę, apartament lub willę w Chorwacji i zacząć planować wymarzone wakacje.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena