Proces obróbki plastycznej metali w którym powstają gotowe produkty metalowe składa się z kilkunastu etapów. Tylko dobrze zorganizowana produkcja pozwala osiągnąć wyroby metalowe najwyższej jakości oraz zgodne z dokumentacją techniczną.

Data dodania: 2010-08-25

Wyświetleń: 3587

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Obróbka metali to proces dzięki, któremu osiąga się odkształcenie plastyczne. Podczas której następuje kształtowanie, dzielenie materiału, zmiana własności fizyczno-chemicznych obrabianego przedmiotu czy też zmiana jego struktury i innych cech fizycznych materiałów metalowych – takich jak gładkość, chropowatość. Polega ona na wywieraniu specjalistycznym narzędziem na obrabiany materiał nacisku, który przekracza granicę jego plastyczności. Powoduje to, iż na trwałe zmienia się kształt i wymiary obrabianego przedmiotu.

W zależności od temperatury rekrystalizacji rozróżniamy dwa podstawowe rodzaje obróbek plastycznych.

Dla przykładu:

obróbka plastyczna na zimno – to odkształcenie plastyczne osiągane jest w temperaturze niższej od temperatury rekrystalizacjiobróbka na pół gorąco oraz na gorąco – to odkształcenie plastyczne osiągane jest w temperaturze wyższej od temperatury rekrystalizacji

Obróbkę metali możemy również podzielić ze względu na kształtowanie brył: kucie, walcowanie, ciągnienie, wyciskanie (odkuwki, pręty)cięcie, gięcie, formowanie elektrodynamiczne, tłoczenie, walcowanie (kształtowanie blach)nagniatanie, nitowanie, łączenie wybuchowe, łączenie bez nitowe

W dzisiejszych czasach technologia obróbki metali jest bardzo często stosowana. Przykładowo statystyczny samochód składa się z 90% elementów, które są wykonane w procesie obróbki metali. Wyroby otrzymywane tą metodą są wytwarzane masowo. Jest to zaletą obróbki plastycznej, gdyż pozwala to na ograniczenie kosztów jednostkowych. Po obróbce plastycznej metali widoczne jest też polepszenie własności fizykalnych i mechanicznych przerobionego materiału. Ważne jest też to, że jako jedna z nielicznych technologii zapewnia nadanie skomplikowanych kształtów. Cały proces ten opiera się na narzędziach do tłoczenia, których koszt jest niestety wysoki. Do narzędzi tych zaliczamy: matryce, stemple, ciągadła, rolki do wyoblania, wyoblaki, formy i wykrojniki, kowadła czy walce. Przyrządy stosowane natomiast w tej technologii to tłoczniki i przyrząd Ruta, który służy do wykonywania wałów korbowych metodą TR. Cały proces obróbki plastycznej metali działa dzięki wykorzystaniu wielu maszyn, specjalnie do tego dostosowanych. Należą do nich: ciągarki, giętarki, kowarki, kuźniarki, młoty mechaniczne, obciągarki, prasy, prostownice rolkowe, walcarki, wyoblarki, zaginarki i zgniatarki obrotowe.

Proces obróbki plastycznej metali w którym powstają gotowe produkty metalowe składa się z kilkunastu etapów. Tylko dobrze zorganizowana produkcja pozwala osiągnąć wyroby metalowe najwyższej jakości oraz zgodne z dokumentacją techniczną.

Obróbka skrawaniem - rodzaj obróbki ubytkowej polegający na ścinaniu małych części obrabianego materiału zwanych wiórami. Proces ten realizuje się narzędziami skrawającymi. Cechą wszystkich takich narzędzi jest klinowy kształt części roboczej, zwanej ostrzem skrawającym. Przedmiot, jak i narzędzia skrawające muszą zachowywać podczas procesu obróbki odpowiednie położenie i wykonywać odpowiednie ruchy względem siebie. Obróbka skrawaniem wykonywana jest na obrabiarkach.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena