VPS może być odpowiednim rozwiązaniem dla tych administratorów systemowych i web deweloperów, którzy nie chcą inwestować w serwer dedykowany, ale potrzebują czegoś więcej niż zwykły (współdzielony) hosting. Na serwerze wirtualnym możliwy jest hosting stron WWW i baz danych, poprzedzony testowaniem serwera.

Data dodania: 2010-08-17

Wyświetleń: 2315

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest VPS. Serwer wirtualny (VPS, ang. Virtual Private Server) pozwala pokonać ograniczenia tradycyjnych konfiguracji usług hostingowych. VPS posiada pewne cechy serwera dedykowanego, które wykorzystywane są dla wszystkich aplikacji, które wymagają wysokiej wydajności, specyficznej konfiguracji i całkowitej izolacji od innych usług. Zadaniem serwera wirtualnego jest dostarczenie niezależnych części wydajnego serwera, który jest bezpiecznie współdzielony z innymi klientami.

Tanie rozwiązanie

VPS może być odpowiednim rozwiązaniem dla tych administratorów systemowych i web deweloperów, którzy nie chcą inwestować w serwer dedykowany, ale potrzebują czegoś więcej niż zwykły (współdzielony) hosting. Na serwerze wirtualnym możliwy jest hosting stron WWW i baz danych, poprzedzony testowaniem serwera.

Co wziąć pod uwagę? Porady

1. Czas trwania kontraktu
Dostawcy często wprowadzają ograniczenia co do możliwości nabycia VPS, które zmuszają klientów do zakupu usługi na narzucony z góry, minimalny okres czasu. Przykładem może być minimalny, miesięczny okres użytkowania VPS z koniecznością zapłaty za 3 miesiące z góry. Radzimy unikać takich ofert i poszukać dostawcy, który zaproponuje bardziej elastyczne rozwiązanie. Mamy tu na myśli możliwość testowania serwera przez krótki okres czasu, podczas którego możemy ocenić wydajność i niezawodność systemu. Dlatego też zalecamy, aby wybrać hostingodawcę, który oferuje kontrakt bez ograniczeń na długość jego trwania i pozwala korzystać z VPS przez kilka dni lub kilka tygodni.

2. Koszty aktywacji
W niektórych przypadkach do opłaty miesięcznej zostaje nam doliczony koszt aktywacji usługi. Co gorsze, nie zawsze aktywacja ta jest natychmiastowa - zazwyczaj musimy odczekać kilka dni zanim dane nam będzie rozpoczęciem korzystania z VPS. Wybór dostawcy, który nie naliczy nam tej opłaty jest niewątpliwą zaletą, szczególnie w połączeniu z możliwością natychmiastowej aktywacji VPS.

 
3. Zasoby RAM i CPU
Gwarancja zasobów pamięci RAM i procesora jest niezwykle ważna. Sprawdź, czy oferowane serwery są oparte o technologię Xen (oprogramowanie open source rozpowszechniane na licencji GNU / GPL, które oferuje wydajność porównywalną do rozwiązań niewirtualnych - ~ 8% przewodów napowietrznych) lub wirtualizację VMware.

4. Fizyczna jakość serwerów
Biorąc pod uwagę technologię, zwracajmy uwagę nie tylko na wizerunek firmy. Dostawcy, którzy korzystają z markowego sprzętu na pewno oferuje większą niezawodność, niż ci, którzy decyduje się na montowane serwery. Moc obliczeniowa maszyn odgrywa równie ważną rolę - 16-rdzeniowe procesory są doskonałą gwarancją niezawodności.

5. Dystrybucje
Nie jest problemem znaleźć VPS z różnymi dystrybucjami Linuksa. Tylko niewielu dostawców oferuje dystrybucję Windows, z której chętnie skorzystają webmasterzy preferujący system operacyjny Microsoft.

6. Administracyjny dostęp do serwera
Web deweloperzy i administratorzy systemowi są przyzwyczajeni do współdzielonego hostingu, który zapewnia ograniczony panel sterowania. Pełne dystrybucje VPS z nieograniczonym dostępem pozwalają użytkownikom pracować swobodnie i w pełni dostosować swoje otoczenie.

7. Zarządzanie adresem IP
Wspólny publiczny adres IP jest standardowym rozwiązaniem dostępnym na rynku. Warto wybrać hostingodawcę, który oferuje dedykowany publiczny adres IP. Zalecamy sprawdzić również, czy zamierza wprowadzić prywatny IP, a także High Availability (HA).

8. Fizyczna lokalizacja maszyn
Upewnij się, że dostawca jest właścicielem farmy serwerów lub jest obsługiwany przez zewnętrzne Data Center. Nazwy głównych firm telekomunikacyjnych są niewątpliwie gwarancją bezpieczeństwa i niezawodności. Sprawdź, czy posiadają zasilanie redundantne i czy mają certyfikat ISO27001 (SLA powinno przekraczać 99%.).

9. Usługi dodatkowe
Czy VPS posiada dodatkowe usługi, takie jak firewall? Czy będziesz mógł ustawić i dostosować swoje reguły? Te aspekty odgrywają kluczową rolę, jeśli chcesz zapewnić swojemu serwerowi maksymalne bezpieczeństwo. Czy Twój hostingodawca oferuje proaktywny monitoring usług i zasobów maszyny? Czy możesz go konfigurować w zależności od swoich potrzeb?

10. Backup
Zaplanowana kopia zapasowa serwera jest usługą, której nie możesz zaniedbać. Jeśli dostawca gwarantuje wysoką jakość w wyborze konfiguracji sprzętu i maszyn, twoje dane są bezpieczne od samego początku użytkowania serwera.
Zalecamy wybrać dostawcę, który używa wysoki poziom zabezpieczeń t.j. używa dysków RAID10, które są synonimem niezawodności i ochrony dysków przed awarią.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena