Co raz częściej zapracowani młodzi ludzie skarżą się na ból pleców. Co zrobić by nie zaszkodzić sobie, gdzie się zwrócić? Tabletki przeciwbulowe to krótkotrwałe rozwiązanie - poznaj zalety terapi manualnej...

Data dodania: 2010-08-14

Wyświetleń: 2613

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Przyczyną ograniczenia ruchomości kręgosłupa i jego bólu jest najczęściej przemieszczenie się kręgów względem siebie. Występuje ono z wielu różnych przyczyn, chociażby mało aktywnego trybu życia. Zadaniem terapeuty manualnego jest przywrócenie kręgom ich właściwego położenia, co znosi dolegliwości, za pomocą precyzyjnych technik ręcznych tzw. manipulacji i mobilizacji. Dodatkiem jest często fizykoterapia i masaże, które łagodzą bóle oraz sztywność mięśni nienaturalnie napiętych wskutek przesunięcia kręgów. Zabieg manualny przeprowadzony na kręgosłupie uzupełniany jest zwykle specjalnymi ćwiczeniami, dzięki którym wzmacniany jest tzw. gorset mięśniowy utrzymujący kręgi we właściwej pozycji.

 

Terapia manualna pozwala stopniowo uporać się z wieloma dolegliwościami, również tymi, które można było kiedyś leczyć tylko chirurgicznie. Przynosi także ulgę w wypadku bólu korzonkowego, dyskopatii, rwy kulszowej oraz wad postawy (w tym skoliozy).

 

Przeprowadzenie zabiegu manualnego zajmuje tylko kilka minut. Pacjent musi położyć się na specjalnym stole, na którym (z pomocą terapeuty) przyjmuje odpowiednią pozycję. Następnie specjalista wykonuje rękoma precyzyjne ruchy, które odblokowują dany segment kręgosłupa. Siła, jaka zostaje użyta do tego zabiegu jest niewielka, a sam zabieg bezbolesny, choć mogą towarzyszyć mu charakterystyczne trzaski. Ulgę odczuwa się jednak natychmiastowo!

 

Znalezienie specjalisty nie jest najłatwiejszym zadaniem, istnieje bowiem kilkanaście uznanych w świecie systemów terapii manualnej różniących się „szczegółami technicznymi”. Szukając namiarów na eksperta należy zwrócić uwagę na anonse, w których występują nazwy: chiropraktyka, ostobionomia oraz terapie sygnowane nazwiskami: Ackermann, Bobath, Dorn, Jones, Kaltenborn-Evjenth, Lewit, McKenzie i Vojta. Do metody terapii manualnych zaliczają się też metody PNF (Proprioceptive Neuromuscular Facilitation) oraz FOI (Funktionelle Osteopathie und Integration). Istnieje również metoda lecznicza, rodem z Japonii, łącząca terapię manualną z masażem.

 

Choć terapia manualna wywodzi się z medycyny ludowej, nie ma nic wspólnego z „nastawianiem kręgów” praktykowanym przez samozwańczych uzdrowicieli. Terapeuci manualni to profesjonaliści, którzy kończą specjalistyczne studia i kursy, co poświadczają odpowiednie certyfikaty.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena