"Mamo, nudzi mi się …" - który z rodziców nie słyszał tych słów przynajmniej raz dziennie, a zwłaszcza podczas wakacji, kiedy przedszkola są często zamknięte.

Data dodania: 2010-08-12

Wyświetleń: 1698

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dorosłym trudno jest uwierzyć w to, ile energii i chęci poznawania świata mają w sobie dzieci. Już dwuipółletniego brzdąca wszędzie jest pełno: to wspina się na kanapę, to wdrapuje się na stół i krzesła; pięć minut później wpełza pod łóżko, by już za chwilę w zagadkowy sposób znaleźć się we wnętrzu szafy. Nieustanna potrzeba działania przegrywa dopiero ze zmęczeniem  –  gdy maluchowi zabraknie sił, potrafi zasnąć wszędzie i w każdej pozycji. Dziecko wymaga stałego zainteresowania, a często także ciągłego organizowania czasu. Rodzicom często brakuje pomysłu na wspólną zabawę. Tymczasem zamiast sadzać dziecko przed telewizorem warto pokazać mu komputer. W końcu będzie towarzyszył mu przez całe życie.

Komputer… i co dalej?

 Komputer jest z pewnością ciekawą alternatywą dla tradycyjnych form nauki i zabawy. Trzeba tylko wybrać odpowiednie do wieku dziecka gry, przy których będzie się rozwijać, a także kontrolować czas spędzany przed monitorem. W taki „Kącik rodziców”, umożliwiający ustawienie czasu zabawy oraz dostosowania innych parametrów gry wyposażone są np. gry serii Adibu i Mały Adibu (CD Projekt). Gry wspomagają rozwój dziecka na wielu płaszczyznach: rozwijają umiejętności obserwacji, rozpoznawania kolorów i kształtów, orientację w przestrzeni, uczą posługiwania się myszą. Seria gier Mały Adibu przeznaczona jest dla najmłodszych dzieci w wieku 2-5 lat; w każdej z nich Mały Adibu znajduje się w innej sytuacji i przeżywa nową przygodę. Wspólnie z małym, zabawnym przyjacielem dziecko np. świętuje urodziny (Mały Adibu zaprasza na urodziny), podczas których śpiewa zabawne piosenki z Adibu, Lili, Albertem, Nino i Malo. Innym razem wirtualni znajomi odwiedzają pełen magicznych sztuczek cyrk (Mały Adibu w wesołym cyrku), z którego właśnie uciekły dowcipne foki – trzeba je szybko złapać, bo przedstawienie się nie odbędzie! Treść edukacyjnych programów Adibu i Mały Adibu dostosowana jest do programu nauczania w przedszkolu, a w każdym momencie gry dziecko może liczyć na pomoc głównego bohatera i jego przyjaciół. To bardzo ważne w przypadku najmłodszych dzieci, które dopiero zaczynają przygodę z komputerem. Zaletą serii Mały Adibu jest niewątpliwie zróżnicowanie zadań na 3 poziomach trudności – dla 2-latka, który razem z rodzicami po raz pierwszy bawi się przed komputerem, trochę trudniejszy dla 3-4 latka i ostatni dla najstarszych dzieci, które znają już przygody Małego Adibu i dzięki nim doskonalą swoje umiejętności.

Gry logiczne, pamięciowe, puzzle itp. są gorąco polecane przez psychologów i pedagogów. Niezwykle silnie stymulują mózg, pobudzając go do wytężonej pracy. Ze względu na swoją interaktywność odgrywają istotną rolę w procesie edukacyjnym. Dzieci najlepiej uczą się przez naśladowanie, a jeśli towarzyszy temu informacja zwrotna, że wszystko jest w porządku, efekty są jeszcze lepsze – najmłodsze dzieci uczą się przez zabawę szybciej niż w tradycyjny sposób. Teraz rodzice mogą być pewni, że w najbliższym czasie nie usłyszą z usta dziecka ,,mamo, nudzi mi się”.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena